fbpx

5 mitov o vitaminu D, ki jim moraš nehati verjeti!

Vse si želimo zdravih kosti in biti dobro razpoložene, vendar pa nam zato nikakor ne bi smelo biti treba reskirati svojega zdravja. Ja, govorimo o vitaminu D, ki je ključnega pomena za trdnost kosti in lahko celo ublaži depresijo, so pokazale raziskave. 100-odstotno je res, da je en način, kako prideš do vitamina D ta, da se nastavljaš sončnim žarkom, vendar pa obstaja cel kup napačnih predstav o vitaminu D, ki jih moramo razčistiti. Enkrat za vselej!

Mit: Vitamin D lahko dobiš samo z UV žarki.

Resnica: Ne (na srečo!). Tudi, če ti ga primanjkuje, obstajajo še drugi načini, kako ga lahko vneseš v telo. Izveš v nadaljevanju.

Mit: Prehranski dodatki niso tako učinkoviti, kot izpostavljanje soncu.

Resnica: Vitamin D3, ki ga lahko kupiš v lekarni kot prehransko dopolnilo, je popolnoma enako učinkovit, kot izpostavljanje soncu. Dnevni odmerek za odraslo osebo znaša 2000 do 3000 IU (international units – mednarodne enote). Pomembno je, da uživaš D3 in ne D2 za večjo učinkovitost. Pred jemanjem pa se seveda o tem posvetuj z zdravnikom.

Mit: Če živiš v manj sončnem podnebju to pomeni, da ti bo bolj verjetno primanjkovalo vitamina D.

Resnica: Ni nujno. Študije so pokazale, da imajo eskimi visoko raven vitamina D, nekateri surferji za nizko. Od česa pa je potem odvisno pomanjkanje vitamina D? Nosečnost, dojenje, starost, neprimerna prehrana, bolezni ledvic, izogibanje kakršnikoli izpostavljenosti UV žarkom in debelost, vse to vpliva na pomanjkanje ravni vitamina D v telesu.

Mit: Dovolj vitamina D lahko dobiš že z zgolj nekaj minutnim (neškodljivim) izpostavljanjem sončnim žarkom.

Resnica: Da bi se proizvedel priporočen dnevni odmerek (600 IU za ženske do starosti 70 let in 800 IU za starejše), bi morala povprečna ženska preživeti vsak teden eno uro na soncu brez kreme z zaščitnim faktorjem.

Mit: S prehrano ne moreš zaužiti dovolj vitamina D.

Resnica: Ne obstaja veliko živil, ki naravno vsebujejo vitamin D – med temi so mastne ribe, jetra in goveje meso, z njim pa je obogateno tudi mleko, zato nutricionisti priporočajo, da zaužiješ tri obroke mlečnih izdelkov na dan. Ko izbiraš mlečne izdelke, izberi take, ki vsebujejo sirotkine beljakovine.