6 fascinantnih razlogov, zakaj potrebuješ ricinusovo olje
Ricinusovo olje – že izkoriščaš njegove izjemne lastnosti? Če si ravnokar odkimala, potem je skrajni čas, da si tudi sama omisliš stekleničko tega čudežnega olja.
Iztisnjeno iz ricinusovih semen je ricinusovo olje precej gostejše od ostalih olj (kokosovega, olivnega, arganovega), poleg tega pa je tudi precej bogatejše z vitamin E in maščobnimi kislinami od večine rastlinskih olj, zaradi česar je eno od najbolj učinkovitih olj, ki popravljajo škodo na laseh in koži. Vendar pa to sploh še ni vse – zdravilne lastnosti ricinusovega olja naj bi bile izkoriščene že v starodavnih egipčanskih časih, ko so olje mnogi obravnavali kot eliksir za krepitev imunske odpornosti. In dejansko je še danes temelj ayurvedske medicine.
Bi rada imela še več od tega izjemnega olja? V nadaljevanju izveš, kako lahko z njim polepšaš lase, kožo in telo.
Zasij od znotraj navzven
Vsi se zavedamo, da se zdrava, sijoča koža začne od znotraj, vendar pa boš čudovit sijaj kože dosegla tudi tako, da boš ricinusovo olje nanesla na kožo (ja, dejansko ti ga sploh ni treba zaužiti).
Za sijočo kožo nanesi ricinusovo olje na krpico ali manjšo brisačko in jo položi na kožo na predel, kjer so jetra (pod desno dojko). Pusti delovati vsaj eno uro (lahko jo pritrdiš s prozorno folijo), za čudežne rezultate pa čez noč. Natančen razlog, zakaj ta metoda deluje še raziskujejo, znanstvena teorija pa pravi, da koristi ricinusovega olja spodbujajo limfni drenažni sistem v telesu tako, da povečujejo aktivnost med nekaterimi belimi krvnimi celicami. To povzroči, da se odpadne snovi in toksini izločijo iz telesa, rezultat pa je sijoča koža od glave do pet.
Ščiti pred nastankom gub
Pripravi se na nekaj prelomnega – ricinusovo olje se uspešno bori proti znakom staranja, tako da ne potrebuješ nobenih dragih serumov in polnil. Ricinusovo olje prodre v kožo ter pomaga telesu pri stimulaciji proizvodnje kolagena in elastina, kar lahko omehča in hidrira kožo.
Zaloge kolagena in elastina, ki sta zaslužna za napeto kožo, se z leti manjšajo. Fine linije in gubice, ki so rezultat tega, pa najprej nastanejo na delikatnih predelih, kjer je koža tanjša – to je okoli oči, ust in na čelu. Manjšo bombažno blazinico namoči v ricinusovo olje in ga pred spanjem nanesi na obraz.
Pospeši rast las
Ja, ricinusovo olje naj bi pomagalo pospešiti rast las, poleg tega pa tudi obrvi in trepalnic. Obstajata pa glede tega dve teoriji: prva pravi, da ricinolinska kislina deluje tako, da zavira delovanje hormonov, ki so povezani z izpadanjem las in plešavostjo. Druga teorija pa se opira na hidratacijske in zdravilne lastnosti ricinusovega olja, s katerim se masira lasišče, to pa pripomore k obnavljanju kože (bistvenega pomena za rast las) in spodbujanju cirkulacije.
Če si želiš bolj goste in daljše trepalnice, preprosto zamenjaj odstranjevalec očesnega makeup-a za ricinusovo olje, ki pa ga lahko za še hitrejše in bolj opazne rezultate naneseš na trepalnice pred spanjem.
Pomirja problematično kožo
Kot da spodbujanje proizvodnje kolagena in pospeševanje rasti las še ne bi bilo dovolj, je ricinusovo olje znano tudi po svojih zdravilnih lastnostih – zdravi ekcem, dermatitis, rozaceo, psoriazo in keratozo pilaris.
In kako pravzaprav sploh deluje? Glede na to, da je že po naravi zelo bogato z antibakterijsko in protivnetno ricinolno kislino, ima ricinusovo olje prednost dvojnega pristopa, saj hidrira kožo, hkrati pa se bori proti bakterijam, s čimer pomaga ublažiti srbenje in draženje. Vneta koža kar kliče po ricinusovem olju, tako da ga čim večkrat nanesi na prizadeta območja oziroma vsaj zjutraj ali zvečer.
Preprečuje razcepljene konice
Bogat z omega-6 maščobnimi kislinami, aminokislinami in vitaminom E je ricinusovo olje odlično za ohranjanje zdravih in močnih las, s čimer zavira nastanek razcepljenih konic. Na konice las ga lahko naneseš kot zaključno olje po stiliranju ali pa po celotnih laseh pred pranjem, s tem da ga temeljito vmasiraj tudi v lasišče.
Pospeši prebavo
Če si nagnjena k počasni prebavi ali zaprtju, potem bo ricinusovo olje od zdaj naprej postal tvoj najboljši prijatelj. Zahvaljujoč že prej omenjeni visoki koncentraciji ricinolne kisline, se ricinusovo olje že dolgo uporablja kot naravno odvajalo, ki pomaga pospešiti prebavo.
Ko popiješ ricinusovo olje, se ricinolna kislina oprime molekul EP3 v celicah gladkih mišic, ki se nahajajo na stenah tankega črevesja in povzroči krčenje. Ampak pozor, ricinusovo olje ima podoben učinek tudi na maternico, zato ga nikar ne uživaj, če si noseča!
V kolikor razmišljaš, da bi ga začela uživati, priporočena količina znaša 15 ml na dan, ki jo lahko pri zaprtju tudi malo povečaš, vendar pa nikoli ne smeš prekoračiti 60 ml.