7 telesnih znakov, da se ne prehranjuješ dovolj zdravo
Naša telesa protestirajo na zelo pameten način…
Obstaja en zelo očiten znak, ki lahko razkrije, da tvoja prehrana ni najbolj zdrava: povečana teža. Vendar pa to vsekakor ni edini znak, s katerim ti telo sporoča, da ni zadovoljno z izbiro hrane, ki jo uživaš. Največja težava pa je ta, da so sledeči znaki veliko bolj subtilni od ‘moje-kavbojke-mi-niso-več-prav’ znaka.
1. Slab zadah: ne uživaš dovolj hrane
Slab zadah je posledica metaboličnega procesa imenovanega ketoza. Ko telo nima dovolj energije za glukozo, namesto tega začne kuriti shranjene maščobe, kar povzroči nastanek kislin imenovanih ketoni. Ti ketoni lahko povzročijo slab zadah, ki je običajno podoben odstranjevalcu laka za nohte.
Slab zadah pa imajo pogosto tudi ljudje, ki se držijo diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov in visoko vsebnostjo beljakovin.
Nekoliko povečaj porcijo obroka, da vneseš v telo zadovoljivo količino energije. Potrebno pa je tudi vedeti, da ketoni niso edini krivci za slab zadah – povzročajo ga tudi kava, kajenje in slaba ustna higiena, kar nimam nobene zveze s tem, kako veliko (ali malo) hrane poješ.
2. Redčenje las: primanjkuje ti železa
Železo je potrebno za proizvodnjo rdečih krvnih celic, ki pomagajo shranjevati in prenašati kisik po krvi. Če ti primanjkuje železa ti lahko začnejo pospešeno izpadati lasje, poleg tega pa se lahko tudi počutiš bolj apatično in brezvoljno.
Vnost železa povečaj z uživanjem zelene zelenjave kot sta brokoli in špinača; s stročnicami kamor spadajo čičerika, leča in fižol; ter z rdečim mesom. Ženske v svojih 20-ih, 30-ih in 40-ih letih bi morale poskrbeti, da s svojo prehrano zaužijejo dovolj železa, saj lahko redne menstruacije vplivajo na njegovo pomanjkanje.
3. Konstantna diareja: morda imaš celiakijo
Celiakija je imunska reakcija na uživanje glutena, ki se nahaja v pšenici, ječmenu in rži. En izmed znakov za celiakijo je konstantna diareja, saj gluten sproži odziv v tankem črevesju, kar pa lahko povzroči drisko, napihnjenost, hujšanje, prebavne motnje in bolečine v trebuhu. Vsi omenjeni simptomi izginejo, če se gluten popolnoma izloči iz prehrane.
4. Zaprtje: ne uživaš dovolj vode
Ko imamo ljudje težave z veliko potrebo, običajno domnevamo, da bi morali zaužiti več vlaknin. In čeprav to povsem drži, pa je veliko bolj verjetno, da je naše telo dehidrirano.
Tako vlaknine kot voda so nujno potrebne za redno prebavo. Vlaknine privlačijo vodo, ki jim pomaga pri lažjem premikanju skozi črevesje. Če trpiš za zaprtjem, potem povečaj vnos vode, hkrati pa tudi vnos živil, ki vsebujejo veliko vlaknin, kot so polnozrnate žitarice, suho sadje, stročnice in oreščki.
5. Razpokani kotički ustnic: primanjkuje ti železa
Kotni stomatitis strokovno imenujemo majhne (in boleče) razpoke, ki se pojavijo v kotičkih ustnic. Lahko so znak pomanjkanja železa ali pa bakterijska oziroma glivična okužba kože. Nekaj dni na predel nanašaj vazelin in če se stanje po enem tednu ne izboljša ali celo poslabša, čim prej obišči osebnega zdravika.
6. Brez energije/utrujenost: uživaš preveč sladkorja
Pogosto se lahko po zaužitju večje količine kompleksnih ogljikovih hidratov (kot je sladkor) nenadoma počutimo utrujeno in brez energije. Razlog leži v tem, da sladkor najprej dvigne raven sladkorja v krvi, kasnejši strm padec pa povzroči nerazpoloženost.
Ljudje ta padec energije pogosto napačno razumejo in ga poskušajo odpraviti z uživanjem še več sladkorja. In tako se znajdejo v sladkornem vrtiljaku. Narediti bi morali ravno nasprotno in sicer zmanjšati vnos sladkorja, saj bi se na ta način raven energije sčasoma stabilizirala. Ko imaš občutek, da ti je “padel cukr” raje posezi po prigrizkih, ki počasi sproščajo energijo, kot so banane in oreščki.
7. Pogosteje kot običajno te tišči lulat: dehidrirana si
Nenavadno, saj bi si pogosto mislila, da bo ravno obratno, kajne? Ampak poln mehur je eden od znakov, ki da tvojim možganom vedeti, da moraš na stranišče, drugi znak pa je preveč skoncentriran (rumen) urin.
Če se ti to pogosto dogaja, potem lahko tvoj mehur sčasoma postane razdražen in konstantno boš morala iskati stranišče. Čim prej začni uživati večje količine vode, da tvoj urin postane bolj prozoren in ne tako zelo rumen.
Zainmivo pa je tudi to, da ima kofein povsem enak učinek na kemične receptorje v sečnem mehurju in povzroča draženje, ti pa imaš občutek, da moraš pogosto in takoj na malo potrebo. Vsako telo pa drugače prenaša kofein in v kolikor opažaš, da že majhne količine povzročajo pogosto uriniranje, potem bo najbolje, da se mu popolnoma odpoveš.