8 živil, ki jih nikoli ne smeš pogrevati
Preden pogreješ piščanca, ki ti je ostal od včerajšnje večerje, si najprej preberi tole…
Pogrevanje obrokov od prejšnjega dne je tako priročno in je na nek način postalo že kar vsakdanja praksa. Neglede na to ali je petek in moraš malo izprazniti hladilnik ali pa bi rada ostanke sinočnje večerje uporabila danes v povsem novi jedi, mikrovalovne pečice so postale nepogrešljivi kuhinjski sopotniki. Vendar pa raziskave kažejo, da je lahko pogrevanje nekaterih tvojih najljubših živil nevarno za tvoje zdravje, še zlasti, če so bile predhodno jedi nepravilno shranjene.
Teh osem živil ti lahko povzroči zastrupitev s hrano, če jih pogrevaš ali shraniš nepravilno:
Zelena, špinača in pesa
Toplota lahko povzroči, da se nitrati v teh zelenjavah spremenijo v strupe in sprostijo rakotvorne snovi, ko jih ponovno segrevamo. Zato je ta živila bolje vzeti ven iz vseh jedi, ki jih misliš ponovno segreti.
Gobe
Že splošno znano je, da je gobe priporočljivo pojesti takoj, ko je jed pripravljena. Beljakovine se lahko poslabšajo že takoj potem, ko jih razrežemo, to pa je slaba novica za tvoj želodec.
Jajca
Pogrevanje tega beljakovinskega živila, še zlasti, če je jajce trdo kuhano ali umešano, lahko postane strupeno za tvoje telo in zelo škoduje prebavnemu sistemu.
Krompir
Krompir je kompliciran – če ga predolgo pustiš ohlajati na sobni temperaturi, namesto da ga kuhanega takoj postaviš v hladilnik, lahko sobna temperatura spodbudi rast botulizma (redka bakterija). Botulizma se ne da uničiti niti s segrevanjem v mikrovalovni pečici, zato je krompir najbolje ohlajati v hladilniku ter s tem preprečiti morebitne neželene probleme pri ponovnem segrevanju.
Riž
Tudi pri rižu je zelo pomembno, kako ga shranjujemo. Glede na mnenje Agencije za živilske standarde “lahko nekuhan riž vsebuje spore bakterij, ki lahko povzročijo zastrupitve s hrano. Spore lahko preživijo kuhanje in če kuhan riž stoji na sobni temperaturi, se bodo spore množile in proizvajale strupe, kar lahko povzroči bruhanje ali diarejo. Ti strupi se ne uničijo niti s ponovnim segrevanjem riža”.
Piščanec
Sestava beljakovin v jedi se popolnoma spremeni, ko hladnega piščanca od sinočnje večerje ponovno segrejemo. To lahko dejansko povzroči prebavne težave, tako da če želiš ponovno jesti to meso, poskrbi, da je resnično dobro pregreto – notranjost mesa mora biti peklensko vroča!