Dilema: So indijski oreščki sploh zdravi?
So hrustljavi, bogatega okusa, rahlo sladki in najboljši del v vrečki z mešanimi oreščki. So tudi pri tebi na vrhu seznama priljubljenih oreščkov? Pa si vedela, da indijski oreščki sploh niso oreščki, ampak spadajo v kategorijo semen?
So indijski oreščki sploh zdravi?
Kratek odgovor: da, indijski oreščki so zdravi … vendar obstaja nekaj opozoril.
Vsi oreški in semena so nasičeni z bistvenimi hranili – in sicer vlakninami, beljakovinami in zdravimi maščobami – vključno z indijskimi oreščki. Zaradi tega so razmeroma zdrav prigrizek, saj te bodo zasitili za dlje časa kot bonboni ali polna pest čipsa. Po naravi vsebujejo malo sladkorja, soli in holesterola, z izjemo praženih slanih oreščkov.
Tako kot pri vseh stvareh pa je tudi pri indijskih oreščkih pomembno, da se ne pretirava s količino, saj so ti mali hrustljavčki polni kalorij. Ena porcija indijskih oreščkov je enaka 28 gramom oziroma približno polni pesti.
Hranilne lastnosti za eno 28-gramsko porcijo surovih indijskih oreščkov:
- 156 kalorij
- 12 gramov maščobe
- 9 gramov ogljikovih hidratov
- 5 gramov beljakovin
- 2 grama sladkorja
- 1 gram vlaknin
Kaj pa pomenijo te številke? Količina beljakovin v 28 gramih indijskih oreščkov je enaka količini v mesu podobne teže. Prav tako vsebujejo malo ogljikovih hidratov in sladkorjev. Če se ti zdi 12 gramov maščobe veliko, vedi, da gre večinoma za mono- in polinenasičene maščobe. To so “dobre” maščobe, ki so koristne za zdravje srca in raven holesterola.
Kakšne so zdravstvene koristi indijskih oreščkov?
Poleg tega, da so indijski oreščki dober vir vlaknin in za srce zdravih nenasičenih maščob, pa vitamini in minerali v njih poskrbijo za piko na i. Ena porcija vsebuje:
- 20 odstotkov priporočene dnevne vrednosti magnezija, ki podpira delovanje mišic in živcev ter proizvodnjo energije in lahko zmanjša tveganje za visok krvni tlak, bolezni srca in diabetes.
- 20 odstotkov dnevne vrednosti mangana, ki je bistvenega pomena za močne kosti, razmnoževanje, strjevanje krvi in močan imunski sistem.
- 15 odstotkov dnevne vrednosti cinka, ki podpira vaš imunski sistem in presnovo.
- 13 odstotkov dnevne vrednosti fosforja, ki pomaga pri rasti, vzdrževanju in obnavljanju celic in tkiv ter pomaga ledvicam pri filtriranju odpadkov.
- 11 odstotkov dnevne vrednosti železa, ki je bistvenega pomena, da rdeče krvne celice prenašajo kisik po telesu.
- 10 odstotkov dnevne vrednosti selena, ki podpira ščitnico in reproduktivni sistem ter ščiti pred prostimi radikali.
- 10 odstotkov dnevne vrednosti tiamina, ki telesu pomaga pri pridobivanju energije iz hranil.
- 8 odstotkov dnevne vrednosti vitamina K, ki je pomemben za zdravje kosti in celjenje ran.
- 7 odstotkov dnevne vrednosti vitamina B6, ki pomaga telesu uporabljati in shranjevati energijo ter tvoriti hemoglobin v rdečih krvnih celicah.