In najboljša živila za zdrave in sijoče lase so…
Točno ta živila bi morala takoj dodati na nakupovalnim seznam!
So tvoji lasje pusti in brez življenja? Se ti zdi, da bi potrebovali ekstra globinsko nego? Pozabi na drage tretmaje in se raje osredotoči na svojo prehrano.
Te zanima, katera živila bi morala redno uživati, če si želiš močne, dolge, zdrave in sijoče lase?
Za pomoč pri rasti: Mlečni izdelki
Skuta in jogurt sta odlična in enostavna načina, kako v svojo prehrano vnesti nekaj pomembnih beljakovin, kot sta kazein in sirotka. Ker so lasje večinoma sestavljeni iz beljakovin, je ta makronutrient bistven za rast in moč.
Za boj proti izpadanju las: Mastne ribe
Mastne ribe (kakršen je losos, sardele ali skuša) vsebujejo maščobne kisline, kot so omega-3, ki lahko pomagajo pri upočasnitvi izpadanja las. Ribe vsebujejo tudi veliko železa in vitamina B12, ki sta bistvenega pomena za zdrave lase (in kožo): železo je shranjeno v lasnem foliklu in se uporablja za številne bistvene procese v telesu – od izdelovanja hemoglobina, snovi v rdečih krvničkah, ki prenaša kisik, do podpiranja imunskega sistema. In če telesu primanjkuje železa, začnejo zaloge črpati druge celice, posledično pa trpijo tvoji lasje.
Absorbcijo železa v telo lahko izboljšaš tako, da zraven popiješ kozarec naravnega pomarančnega soka, ki vsebuje vitamin C.
Za izboljšanje debeline las: Polnozrnate žitarice
Polnozrnate žitarice, od kruha do kosmičev, vsebujejo cink, B vitamine in železo. Cink je ključen za zdravje las, saj se ga uporablja za uravnavanje hormonov, ki neposredno vplivajo na debelino in rast tvojih las.
Za boj proti prhljaju: Orehi
Polni selena, pomemben mineral, ki izboljšuje zdravje lasišča, lahko orehi pomagajo zmanjšati verjetnost izsušenosti in lusk. Prav tako se proti prhljaju bori tudi cink, kar je še dodaten razlog, zakaj bi morala ribe uživati dvakrat na teden.
Za povečanje sijaja: Korenje
Znan po svoji vlogi pri ohranjanju zdravih oči, lahko korenje pomaga ustvariti tudi popolno glavo las. Zahvaljujoč vitaminu A, ti ta zelenjava pomaga do naravnega sijaja in dobro nahranjenih las tako, da zadržuje naravna olja v laseh in ohranja lasišče v najboljši formi.
Z vitaminom A in karotenoidi so bogate še rdeče in rumene paprike, pomaranče, paradižniki, marelice in špinača.
Za boj proti izsušenosti: Temno zelena zelenjava
Temno zelena zelenjava kot sta špinača in brokoli vsebuje vitamina A in C – esencialna hranila, ko gre za lase, ker pomagajo telesu izdelovati naravne maščobe, kot je sebum, ki deluje kot naravni balzam. Zdrave maščobe, kakršno je olivno olje, avokado in lanena semena prav tako pomagajo v boju proti suhim lasem in lasišču.
Za zdravljenje krhkih las: Perutnina
Pomanjkanje beljakovin je lahko velik problem za lase, kar vodi do krhkih las in v skrajnih primerih lahko tudi do izgube pigmenta. Piščanec, puran in jajca vsebujejo veliko beljakovin in vitaminov B, ki so pomembni pri vzdrževanju zdravih lasnih mešičkov.
Za splošno zdravje las: Govedina
Goveje meso je polno cinka, ki je pomemben mineral, znan po svojih antioksidativnih lastnostih in svoji vlogi pri vzdrževanju zdravih las. Dober vir pa so tudi jagnjetina in ostrige.
Za negovanje las brez življenja: Banane
Pomanjkanje vitamina B6 je odgovorno za redčenje las in izpadanje, saj je ta pomemben B vitamin odgovoren za to, da telesu pomaga absorbirati hranila iz hrane. Razpoložljivost tega vitamina vpliva tudi na proizvodnjo rdečih krvnih celic, ki negujejo lasne folikle in poskrbijo za to, da imajo vse, kar potrebujejo za sijaj in rast. Svinjina, soja in jagnječja jetra so prav tako dobri viri vitamina B6.
Za ustvarjanje popolnejših las: Jajca
Vitamin biotin – imenovan tudi vitamin B7 – je povezan z bolj zdravimi, polnejšimi lasmi, saj je izjemno pomemben za strukturo lasnih celic. Dobri vir biotina so jajčni rumenjaki, jetra, oreščki in semena.