Kaj lahko pričakujejo vegetarijanci in vegani, ko začnejo zopet uživati meso
Če že leta ne uživaš mesa, potem tvoje telo morda ne ve več, kako se soočiti s konkretnim ribeye zrezkom. Dober nasvet je vsekakor, da začneš postopoma uživati meso in v manjših količinah, vendar lahko kljub temu opaziš nekaj takojšnjih sprememb v prebavi in počutju.
Obstaja sicer mnogo koristi za vegansko ali vegetarijansko prehrano, ampak če si se odločila, da se boš odpovedala temu življenjskemu slogu (zaradi kakršnihkoli razlogov) in ponovno poskusila meso, potem si vsekakor želiš biti pripravljena na to. To so stvari, ki jih lahko pričakuješ ob ponovnem ugrizu (ali dveh) v meso ter kako olajšati prehod iz popolnoma nemesne na mesno prehrano.
Lahko se počutiš napihnjeno
Morda se boš počutila polno ali celo zaprto, saj tvoje telo ni več navajeno presnavljati mesa. Potrebnih kar nekaj encimov za razgradnjo mesnih beljakovin, zato bi bilo pametno, da začneš meso uživati počasi – le 30 gramov naenkrat. Za prilogo dodaj kuhano zelenjavo, za sladico pa si privošči papajo, ki vsebuje koristne encime: proteazo, lipazo in amilazo.
Papaja lahko izboljša presnovo, saj amilaza razgrajuje ogljikove hidrate, proteaza razgrajuje aminokisline (beljakovine), lipaza pa razgrajujejo maščobe, vse skupaj pa pomagajo pri lažji presnovi mesa. Poleg tega pa med jedjo nikar ne pij večjih količin vode, saj voda redči naravne prebavne encime.
Hitreje boš občutila sitost
Če je tvoja brezmesna prehrana vsebovala ogromno beljakovin iz tofuja in stročnic, potem že zdaj poznaš ta občutek sitosti po beljakovinah, ampak mesne beljakovine pa so nekaj povsem drugega, saj ustvarijo težek občutek v želodcu. Posledično se boš hitreje počutila sito, še zlasti če je tvoja nemesna prehrana bolj temeljila na ogljikovih hidratih in (sadnih) sladkorjih. Nekateri ljudje po spremembi načina prehranjevanja izgubijo kar nekaj teže, saj se mesne beljakovine veliko dlje časa prebavljajo kot pa sadje in hidrati.
Krvni sladkor bo bolj stabilen
Glede na to, da ima meso nižji glikemični indeks od ogljikovih hidratov in če si med nemesnim načinom prehranjevanja uživala večinoma hidrate, potem po ponovnem uživanju mesa ne boš doživljala hitrih dvigov krvnega sladkorja. Živalski proteini imajo precej nižji glikemični indeks od riža, fižola in sadja, zaradi česar ne povzročajo nihanja sladkorja v krvi.
Manj boš hrepenela po sladkarijah
To lahko pri nekaterih povzroči tudi zmanjšanje želje po sladkorju. Ker se beljakovine počasneje presnavljajo, ne povzročijo hitrega dviga sladkorja v krvi, zaradi česar tvojemu telesu ni treba pospešeno proizvajati inzulina, ti pa posledično ne doživiš “padca cukra”. Stabilnost ti pomaga, da ne hrepeniš po slaščicah.
Lahko doživiš izbruh mozoljev
Na žalost lahko ponovno uživanje mesa povzroči izbruh mozoljev, saj so na splošno nemesne diete veliko boljše za tvojo kožo. Sicer nič še ni znanstveno dokazano, vendar pa obstaja določena povezava med inzulinu podobnim rastnim faktorjem (IGF-1), ki se nahaja v mesu in mlečnih izdelkih (ne pa v rastlinskih beljakovinah) in aknah pri odraslih. Uživanje IGF-1 je povezan s povečano proizvodnjo androgenov v telesu, kar bi lahko pri nekaterih ljudeh sprožilo nastanek aken.
Lahko občutiš zgago
Po zaužitju mesa te lahko začne boleti trebuh, saj je to novo živilo, zaradi katere lahko postane prebava malo otežena. Ko presnova ni urejena lahko občutiš zgago. Poleg tega pa tudi visoka vsebnost nasičene maščobe v mesu (zlasti v govedini in svinjini) ne bo pomagala pri lažji presnovi, če je tvoje telo ni navajeno. Maščoba se prebavlja počasneje od ogljikovih hidratov in beljakovin, kar je lahko razlog, da se po zaužitju mesa tvoj metabolizem nekoliko upočasni.