Kako posneti POPOLNO fotografijo ognjemeta
Vsem se nam je že kdaj to zgodilo. Opazuješ čudovit ognjemet in povsem normalno je, da si to lepoto želiš deliti s svojimi kolegi na Instagramu. Ko želiš objaviti fotografijo pa ugotoviš, da je na fotografiji en velik, mavričen, zamegljen zmazek. Hmmm.
No, da bi se izognila temu neželenemu pripetljaju, ko boš za novo leto fotografirala ognjemet, ti danes predstavljamo priročen vodnik, ki ti bo pomagal posneti profesionalno fotografijo ognjemeta. Vse, kar moraš narediti je, da upoštevaš spodnje korake:
1. Mirna roka
Počasi in mirno je vedno najbolje. Fotografiraj vedno s pomočjo obeh rok, ki naj bosta čim bolj pri miru. Poskusi najti prostor ali predmet, ki ti bo pomagal pri bolj stabilnem fotoaparatu ali telefonu: lahko se na primer vsedeš ali pa kamero nasloniš na ograjo ali mizo.
Imaš pri sebi slučajno tripod? Še kako zelo ti bo v pomoč!
2. Izklopi bliskavico
Večna dilema: uporabiti bliskavico ali ne.
Tukaj je odgovor vsekakor ne. Čeprav se ti morda zdi, da bi jo bilo vseeno dobro uporabiti, ker je zunaj tema, pa bliskavica ne more osvetliti dovolj neba, da bi to lahko kakorkoli vplivalo na lepšo fotografijo.
Če izklopiš bliskavico, s tem omogočiš, da globina barv resnično pride do izraza in ognjemet na fotografiji kar zaživi.
3. Brez zoomiranja
Če se znajdeš v ozadju množice ljudi in bi rada približala ognjemet, da bi na fotografiji izgledal večji, takoj spusti tipko za zoom! Kamera bo zajela veliko več detajlov, če ne boš približala ognjemeta.
4. Pravilne nastavitve so pomembne
Priprava je ključna. Izklopi HDR (High Dynamic Range oziroma visoko dinamični razpon), saj dolga izpostavitev upočasni posnetek fotografije, kar pa ni primerno za trenutke, ko moraš hitro posneti fotografije ognjemeta.
Nato nastavi ISO – kar je občutljivost senzorja digitalne kamere – na nizko vrednost, kot je npr. 100. Visok ISO pomaga ujeti podrobnosti v temi in glede na to, da ognjemet razsvetli večino neba, bo nizek ISO zmanjšal prekomerno izpostavljenost.
Če se ti zdijo zgornje nastavitve preveč tehnične in komplicirane ali pa tvoj telefon nima teh nastavitev, lahko vedno nastaviš nastavitve na samodejno, nato pa ročno popraviš svetlost in kontrast posnete fotografije.
5. Zaporedno fotografiranje
Če si želiš narediti popolno fotografijo, imaš zanjo največ možnosti tako, da posnameš ogromno zaporednih fotografij, nato pa izbereš najboljšo – nekako tako kot pri selfijih.