Kako posvetliš pigmentne madeže na koži
Ti prekleti pigmentni madeži! Ko tvoja koža sama proizvede temne lise na koži, ki so tako brezupni, da jih tudi korektor ne more popolnoma prekriti, nikar ne paničari, saj na tvoji koži ne bodo ostali za zmeraj. Preden se lotiš posvetljevalnega procesa, boš morala najprej ugotoviti, kako in zaradi česa so sploh nastali.
“Hiperpigmentacija v koži je posledica delovanja melanina. Včasih je stimulacija melanina prevelika in ga zato najdemo tudi v celici,” pojasnjuje dermatologinja Patricia Wexler. “Sončne pege ne zbledijo same od sebe, bodo pa razni DIY domači tretmaji za lokalno zdravljenje posvetlili pege do nekje 50%.” Za razliko od sončnih peg pa madeži, ki ostanejo po mozoljih, zbledijo sami od sebe, celotni proces bledenja pa lahko še pospešiš z uporabo izdelka, ki vsebuje salicilno ali glikolno kislino (slednja pomaga tudi pri odstranjevanju brazgotin).
Priporočeno je tudi redno izvajanje mehanskega pilinga, da odstraniš odmrle kožne celice, vendar pa z njim nikar ne pretiravaj (dvakrat tedensko je povsem dovolj), da ne razdražiš kože in morebiti poslabšaš stanje. Vendar pa ti ob uporabi kislin (kemični piling), močno odsvetujemo še uporabi mehanskega pilinga, saj bi tvoja koža na prekomerno luščenje zelo verjetno negativno reagirala.
Če po enomesečni uporabi določenega izdelka ne opaziš nobenih izboljšav, zamenjaj izdelek ali pa se odpravi k dermatologu, ki bo izvedel bolj učinkovit piling. “Pilingi, ki jih uporabljajo dermatologi, so veliko bolj učinkoviti, saj običajno vsebujejo kombinacijo salicilne in glikolne kisline v višjih koncentracijah, prav tako pa jima je dodana tudi trikloroocetna kislina,” še dodaja Wexlerjeva. Dodatna zdravljenja, kot je laserska terapija, so prav tako zelo priporočljiva, skrb za kožo po kateremkoli kislinskem tretmaju pa vedno ostaja enaka – obvezna zaščita kože z visokim zaščitnim faktorjem!
Ne spreglej tudi, katerim živilom se dermatologi na veliko izogibajo!