Kako se soočiti z napihnjenostjo po praznikih
Zdaj veš, zakaj se po praznikih počutiš kot ena velika praznična pijača z mehurčki!
Prazniki niso prazniki, če po kosilih in večerjah ne padeš na kavč preoblečena v ohlapno pižamo. Razlog je pogosto napihnjenost, ki je zelo neprijetna in zaradi katere nočeš obleči tiste hude oprijete obleke.
Ampak, kako pravzaprav hrana in pijača sploh povzročita napihnjenost?
Najpogostejši razlog za napihnjenost je prenajedanje, poleg tega pa tudi pretiravanje z živili, ki so polne maščob in sladkorja. Presežek zaužite maščobe upočasni gibanje črevesja, njihova nezdružljivost z vodo pa povzroči, da se maščoba začne upirati prebavnemu procesu. Prihod maščob v želodec sproži fiziološke odzive, ki zavirajo praznjenje želodca.
Poleg tega pa zaužiti sladkor nikakor ne izboljša stanja. Prekomerne količine zaužitega sladkorja fermentirajo v črevesju, kar pa se popolnoma nič ne razlikuje od procesa fermentacije penine, pri katerem v grozdni sok dodajo sladkor, ki povzroči mehurčke. Upočasnjen metabolizem v kombinaciji s prekomerno fermentacijo prispeva k napenjanju.
Se lahko kako izogneš napihnjenosti po praznikih?
Na žalost ne obstaja veliko načinov, kako bi se napihnjenosti lahko izognila, razen ta, da se tudi v tem času držiš zdravega načina prehranjevanja tako kot v ostalem delu leta, kar pa je precej težko, ko te na mizah čakajo same dobrote. Napihnjenost lahko omiliš tako, da pri vsakem obroku zaužiješ le eno sladkarijo, poleg tega pa naj obroki tudi ne vsebujejo veliko nezdravih maščob – namesto jagnjetine, govedine ali svinjine se raje odloči za pusto puranje ali piščančje meso.
Napihnjenosti se lahko izogneš tudi tako, da ne zaužiješ ogromnih količin hrane v enem obroku, ampak ješ večkrat po malo. Poleg tega pa boš svojemu želodcu zelo pomagala tudi, če boš po dnevu, ko si pretiravala s hrano, nato imela razstrupljevalni dan, ki bo pretežno sestavljen iz zelenjave in vode.
In nenazadnje, kako lahko ukrepaš, ko si že napihnjena?
Kozarec tople vode olajša neprijeten občutek v želodcu – njegova teža in toplina pomagata pregnati pline iz telesa ter zmanjšati napihnjenost in težek občutek v trebuhu. Ujeti plin v želodcu prispeva k napenjanju in alternativna kardiovaskularna vadba pomaga ta plin premikati naprej. Zato po obilnih družinskih kosilih in večerjah nikar ne obsedi na kavču ampak se raje odpravi na lahkoten sprehod.
Za pomirjanje želodca in boljšo prebavo pa je zelo koristen tudi čaj iz poprove mete, ki deluje sproščujoče in antispazmodično (sprošča gladke mišice).
Na vesele in nenapihnjene praznike!