Kako se spopasti z mozolji na hrbtu, dekolteju in ostalih delih telesa
Ena stvar so mozolji na obrazu, ki jih večina med nami doživi med puberteto, nekaj popolnoma drugega pa so telesne akne. Nepričakovano in zelo neprijetno presenečenje je, ko se pogledaš v ogledalo in opaziš mozolje na hrbtu, rokah, nogah, dekolteju in celo zadnjici. Kako in kje sploh začeti?
Prva stvar, ki si jo moraš zapomniti je ta, da imajo telesne akne veliko skupnega z aknami na obrazu, vendar pa jih je potrebno tretirati na malo drugačen način, saj jih je nekoliko težje zdraviti.
Telesne akne so posledica potu, ki se pomeša z maščobo, nečistočami in bakterijami na koži, kar povzroča mašenje por in nato izbruh mozoljev. Najpogostejša področja za izbruhe mozoljev so lasišče, hrbet in dekolte. Stanje se lahko še poslabša zaradi prekomernega potenja, drgnjenja oblačil in komedogenih (mašijo pore) ličil, zato so telesne akne težava mnogih. Ampak nikar ne obupuj, saj obstajajo preprosti koraki, ki ti pomagajo preprečevati nastajanje teh nadležnih mozoljev!
Upoštevaj spodnjih 5 nasvetov in telesne akne bodo le še preteklost:
1. Stuširaj se takoj po telovadbi. Bakterije najbolj uspevajo v vlažnem okolju. Če prhanje ni možno, pa se čim prej preobleci iz prepotenih športnih oblačil. Pot se zelo hitro ujame v gosto tkana oblačila, kar povzroči telesne akne, draženje in ostale probleme. V kolikor pa se lahko takoj stuširaš, pri tem uporabi antibakterijski gel za prhanje in se najbolj osredotoči na umivanje hrbta, zadnjice in dekolteja.
2. Pogosto si umivaj roke. Vsak dan se dotaknemo na tisoče različnih površin, kar pomeni, da smo v stiku z ogromno mikrobi. Z dotikanjem vratu, rok ali hrbta prenesemo bakterije na druge dele telesa, kar povzroči nastanek aken. Da preprečiš širjenje teh bakterij, si čim pogosteje umivaj roke.
3. Spni lase. Ko je prežurane noči konec, si lase čimprej spni, saj boš tako preprečila izbruh mozoljev. Naredi si čop ali kito, saj boš tako preprečila, da bi se lasje dotikali obraza, vratu ali hrbta. To je še toliko bolj pomembno, če uporabljaš izdelke za oblikovanje las, saj se lahko prenesejo na kožo in povzročijo mozolje.
4. Piling. Odstranjevanje odmrlih kožnih celic bo pomagalo preprečevati mašenje por, ki vodijo v izbruhe. Piling in negovalne izdelke bi morala uporabljati po celem telesu, vključno z lasiščem. Pomembno je, da uporabljaš izdelke, ki ne mašijo por – mnogi mislijo, da bolj kot je mastna krema in gosto olje, bolj bo navlažilo kožo, vendar pa je ravno nasprotno: lažje kot je olje, bolje prodira v globlje plasti kože in tako vlaži od znotraj navzven. Gostejša olja in kreme obsedijo na površini kože in tako zapirajo pore, posledica pa je lahko nastanek mozoljev.
5. Obišči dermatologa. Če trdovratne telesne akne kljub upoštevanju vseh zgornjih nasvetov kar nočejo in nočejo popolnoma oditi ali pa se stanje niti malo ne izboljša, potem bo najbolje, da obiščeš dermatologa, ki bo ugotovil, kaj ti povzroča nepravilnosti na koži. Če so akne na hrbtu ali dekolteju res hude, potem je pametno pregledati hormonsko stanje v krvi, na podlagi rezultatov pa te bodo nato napotili h ginekologu ali endokrinologu. Običajno ta postopek dokončno reši težave. Če bodo izvidi hormonskega ravnovesja v krvi normalni, potem običajno zadostuje že jemanje blažjih kontracepcijskih tablet. Pri telesnih aknah je diagnozo pogosto zelo težko postaviti, saj obstajajo številni drugi dejavniki, ki lahko povzročajo akne po telesu, zato bi morali vsi, tako ženske kot tudi moški, pri telesnih aknah, ki kar nočejo in nočejo izginiti, poleg njih pa se tudi stalno pojavljajo nove, obiskati certificiranega dermatologa, ki bo predpisal ustrezno zdravljenje.