Katera živila uživati pred in po vadbi za najboljše rezultate

Pot do zastavljenih ciljev glede postave je lahko veliko lažja, če veš, kdaj zaužiti določeno živilo, da te bo napolnilo z energijo med vadbo in nahranilo tvoje mišice po vadbi.

Ko ugotoviš, ob katerem času in koliko pojesti, ti to lahko izjemno pomaga napredovati. Poleg tega pa je seveda ključnega pomena tudi razvozlati, katera živila so resnično zdrava – mnogo se jih oglašuje za zdrava, vendar v resnici vsebujejo ogromno kalorij, poleg tega pa so tudi polna sladkorjev.

PRED VADBO

Tvoji prigrizki imajo zelo pomembno vlogo pri učinkovitosti vadbe. Nahraniti telo pred vadbo in po njej je ključnega pomena. 30 minut do eno uro pred vadbo zaužij manjši obrok oziroma prigrizek – najboljši so počasi prebavljivi ogljikovi hidrati in beljakovine ter zdrave maščobe.

Prav tako je veliko bolje, da glavni obrok zaužiješ pred treningom, vendar pa je velikost obroka odvisna tudi od tega, koliko časa te še loči do njega. Bližje ko je trening, manjši mora biti obrok.

Če si pred treningom utrujena, zaužij kofeinski napitek 30 minut pred začetkom vadbe, saj je približno toliko časa potrebnega, da začne kofein delovati.

Živila za 30 minut do 1 uro pred vadbo:

  • pol skodelice ovsenih kosmičev in šest orehov
  • 55 – 110 gramov pustega piščanca in 1/4 avokada
  • kozarec čokoladnega mleka
  • grški jogurt in jagodičevje
  • banana

PO VADBI

Povsem enako pomembno pa je tudi, kaj zaužiješ po treningu, saj s tem obrokom nahraniš mišice in pospešiš njihovo celjenje. Medtem ko lahko uživanje zdrave hrane pred in po vadbi izboljša tvojo učinkovitost, pa je na splošno zelo pomembno, da vsakodnevno uživaš čim manj predelano hrano. Za najboljše rezultate moraš uživati zdrave in uravnotežene obroke.

Živila za takoj po vadbi:

  • beljakovinski smoothie (ključne sestavine: kokosova voda, mandljevo maslo, špinača, borovnice, laneno seme, pomaranča)
  • acai skleda
  • jogurt

ČEMU SE MORAŠ IZOGIBATI

Če je nekaj zelene barve to še nikakor ne pomeni, da je tudi zdravo. Mnogo ljudi verjame, da so zelenjavni sokovi zdravi, vendar pa običajno niso. Ne vsebujejo vlaknin, poleg tega pa jim pogosto dodajajo sladkorje za boljši okus.

Tudi beljakovinske ploščice niso to, kar misliš da so. Običajno vsebujejo 250 kalorij na ploščico, le peščico beljakovin in preveč dodanega sladkorja.

Previdno pa tudi pri solatnih prelivih. Ljudje pogosto mislijo, da so solate za glavni obrok zdrava izbira, vendar pa mastni in kremasti prelivi uničijo vso pozitivnost zelenja. Kupljeni kremasti prelivi so običajno polni nezdravih maščob in sladkorjev, zato prelive vedno naredi sama doma ali pa se drži preverjene klasike: (bučno) olje in (balzamični) kis.