Letenje z letalom: Kako negativno vpliva na tvoje telo
Letenje z letalom, še zlasti daljše relacije, lahko resnično vplivajo na tvoje razpoloženje. Vendar pa ni le skakanje iz enega časovnega pasu v drugega vzrok, da se počutiš utrujeno. Letenje z letalom lahko na tvoje telo vpliva na številne načine…
1. Napihnjenost
Padec tlaka znotraj letala več tisoč kilometrov visoko povzroči, da se plini v želodcu razširijo, zaradi česar se počutiš napihnjeno in neudobno. Pred vkrcanjem na letalo se izogibaj uživanju pijač z mehurčki in hrane, ki dokazano povroča napenjanje, kot je fižol, saj se boš zaradi tega med letenjem počutila veliko bolje. Priporočljivo je tudi uživati ogromne količine vode, v kolikor pa si želiš tekočino z okusom pa izberi metin čaj, ki je znan tudi po tem, da pomaga odpravljati napihnjenost.
2. Globoka venska tromboza
Dolgotrajno sedenje na letalu lahko vodi v slabo cirkulacijo krvi in otečene noge. Prav tako lahko poveča tudi tveganje za nastanek globoke venske tromboze (GVT) – strjevanje krvi, ki je pogosto povezano s daljšimi potovanji. To se lahko pojavi v obliki bolečine in otekanja v nogi, in v kolikor se ne zdravi, lahko povzroči pljučno embolijo. Pomembno je, da ostaneš hidrirana z rednim pitjem vode ter se izogibaš prekomernemu uživanju alkohola, kar lahko pomaga ublažiti tveganje za GVT.
Da na letalu preprečiš prekomerno otekanje nog, se čim več premikaj – čim večkrat se sprehodi po prehodu gor in dol. V kolikor pa to ni mogoče, v sedečem položaju premikaj stopala gor in dol ter levo in desno – s tem pomagaš telesu pri premikanju krvi. Še ena zelo pomembna stvar pa je nošenje udobne obutve, ki jo enostavno obuješ in sezuješ.
3. Jet lag
Morda se ti ne zdi resna težava, vendar ‘jet lag’ lahko povzroči težave, kot so izčrpanost in težave s koncentracijo, poleg tega pa težave s spominom, zaprtostjo, prebavnimi motnjami in drisko. Ključnega pomena je, da ostaneš hidrirana in s tem zmanjšaš učinke ‘jet lag-a’. Pomaga pa tudi spanje, čeprav se je dobro čim prej prilagoditi novemu časovnemu pasu.
4. Slabost
Zmanjšanje zračnega tlaka na letu lahko povzroči omotico, slabost ali glavobol. Poleg tega pa se zrak v kabini reciklira in ne vsebuje vlage, zaradi česar se počutiš bolj dehidrirano kot običajno.
Da bi se izognila oslabljenemu imunskemu sistemu in boleznim na potovanju, poskrbi za redno umivanje rok, še zlasti pa pred jedjo. Vedno imej s seboj tudi robčke za razkuževanje. Zrak v letalu je filtriran, vendar to nikakor ne pomeni, da se ne moreš prehladiti, ko nekdo v bližini tebe kašlja in kiha.
5. Bolečine v hrbtu
Dolgotrajno sedenje, še zlasti v zaprtem prostoru in na višini, ima lahko negativen vpliv na tvoje zdravje in počutje, vendar pa ti lahko nekoliko pomaga ohranjanje pokončne drže. Poskusi sedeti vzravnano, z rameni potisnjenimi nazaj in obemi stopali na tleh. Izogibaj se prekrižanim nogam in ukrivljanju hrbtenice.
Kadar te zebe, se tvoje mišice, kite in vezi sklenejo, kar lahko povzroči napetost in večjo nevarnost za poškodbe hrbta. Redno sprehajanje in raztezanje telesa (vsaj vsako uro) lahko zelo pomaga pri preprečevanju bolečin v hrbtu.
6. Po uživanju alkohola se počutiš bolj pijano kot običajno
Čeprav ni tako zabavno pa se je vsekakor dobro vzdržati (ali vsaj omejiti) uživanja alkohola na letalu. Zaradi nizkega tlaka in suhega zraka v notranjosti se lahko počutiš bolj vinjeno kot običajno.