fbpx

Obraz: Kaj ti razkriva področje izbruha aken

Ne glede na to, ali si v pubertetnem obdobju ali pa v letih, ko se začneš obremenjevati s prvimi gubicami, nikoli ni prijetno, ko se je treba ukvarjati še z mozolji in aknami. Morda boš presenečena, vendar niso vedno hormoni tisti, ki so krivi za njihov nastanek. Po mnenju nekaterih dermatologov ti lahko mesto aken veliko pove o tem, kaj se dogaja v notranjosti tvojega telesa.

Čelo

Izbruhi aken na čelu so lahko posledica številnih dejavnikov, vključno s prebavnimi in črevesnimi težavami ter jetri, stalnega stresa, neurejenega ritma spanja, slabe prehrane in celo reakcij na izdelke za lase. Za zmanjšanje oz. odpravo aken na čelu je potrebno spati vsaj 7 ur na noč, piti veliko vode (vsaj 2 litra na dan), da odplakneš toksine iz telesa ter paziti na prehrano – pozorna bodi na to, ali si morda občutljiva na katero živilo, ki ti povzroča izbruhe aken. Preveri tudi, če so v izdelkih za nego obraza in las kakšne sestavine, ki bi lahko dražile kožo. Izogibaj se pijačam in hrani sladkani s sladkorjem, če pa si po naravi sladkosneda, sladkor v hrani in pijači enostavno nadomesti z naravnimi sladili, kot so stevia, agavin sirup, med, kokosov sladkor, yacon,…

Sence/obrvi/med obrvmi

Akne v predelu okoli oči običajno nastanejo zaradi slabe prekrvavitve, težav z žolčnikom in pri uživanju hrane, ki je predelana, vsebuje velike količine nezdravih nasičenih maščob ter zaradi uživanja večjih količin alkohola. Zopet je pomembno, da vneseš v telo dovolj vode ter da uživaš čim več nepredelane hrane – polnozrnate žitarice ter veliko zelenjave in sadja. Pomembna pa je tudi osnovna higiena, torej čiščenje obraza zjutraj in zvečer.

Nos

Akne na nosu so posledica slabih prehranjevalnih navad, zaprtja, napihnjenosti, neravnovesja v prebavilih, slabe prebave in slabe prekrvavitve. Vitamin B, manj začinjena hrana in masaža v predelu nosu (s čistimi rokami, seveda) bo ublažila nastajanje aken.

Lica

Če imaš izbruhe aken na licih, lahko to nakazuje na težave s pljuči ali jetri, prenajedanje, stres, na želodčne težave, morda pa je zanje kriv umazan telefon (priporočamo redno čiščenje z antibakterijskimi robčki oz. papirnato brisačko pošpricaj s Spitadermom in telefon obriši) ali pa čopičev za ličenje ne čistiš dovolj pogosto. Pomembno je čiščenje kože vsak dan, še zlasti če živiš v mestu, kjer je večja onesnaženost zraka. Pogosteje preoblači prevleke za vzglavnik oz. prekrij vzglavnik z brisačko in le-to redno menjaj (na 2-3 dni). Naj bo čiščenje telefona dnevna rutina, pomembno pa je tudi, da si ne naložiš preveč dnevnih obveznosti, saj prenatrpanost povzroča stres.

Predel okoli ust

Na tem področju akne običajno nastajajo zaradi zaprtja, če uživaš preveč pekočo in začinjeno ter ocvrto hrano, lahko pa so tudi reakcija na zobno pasto. Povečaj vnos vlaknin, zelenjave in sadja, ki ti bodo pomagali izboljšati stanje kože.

Brada/Predel čeljusti

Akne na bradi nastanejo zaradi hormonskega neravnovesja, ginekoloških težav, neuravnovešenega delovanja ledvic, dotikanja kože z umazanimi rokami ali zaradi zobne paste. Počitek in zadostno pitje vode stanje neprimerljivo izboljšata. Uživanje omega-3 maščobnih kislin (s hrano ali kapsulami) bo uravnovesilo hormone, izogibaj pa se tudi naslanjanju obraza na roke, razen če so roke popolnoma čiste.

Ušesa

Ušesa so tesno povezana z ledvicami. Če ledvica ne delujejo pravilno ali ne prejemajo dovolj hranilnih snovi in vode, se lahko na predelu ušes pojavijo veliki, podkožni mozolji. Da bi se jim izognila, pij velike količine vode in se, kolikor se le da, izogibaj kofeinu in soli.