fbpx

Teh stavkov nikoli ne izreci svojemu partnerju (niti v navalu jeze!)

Tudi če si še tako jezna na svojega partnerja, se vedno vzdrži teh besed in fraz!

“Hočem ločitev.”

Ko enkrat izrečeš to besedo na “L”, še posebej pa v jezi, je kot da bi zazvonil zvonec, ki ga ne moreš utišati. Beseda “ločitev” je prepovedana beseda, vse dokler nisi 100-odstotno preprična, da si tega resnično želiš. Nikoli in nikdar te besede ne uporabljaj le zato, da si pridobiš partnerjevo pozornost.

“Vedno” ali “Nikoli”.

Besedi “vedno” in “nikoli” sta le redko resnični in se ju običajno izreče v navalu jeze in frustracije. Kot na primer “vedno imajo prijatelji prednost pred mano” ali “nikoli se ne ponudiš, da bi skuhal večerjo”. Veliko bolje bo, če se boš držala dejstev, saj boš na ta način lahko veliko bolj iskrena s svojim partnerjem. Ko te nekaj teži, začni pogovor z izjavo, ne pa z obtoževanjem: “Opazila sem, da si se ta teden že štirikrat dobil s svojimi kolegi, midva pa nisva skupaj preživela še niti enega večera pred televizijo.” Ali pa “Vsak dan v tem tednu sem sama skuhala večerjo.”

“Utihni!”

Beseda “utihni” je ponavadi izrečena na sredini prepira ali pa ko je en partner vznemirjen ali jezen. Vendar pa je “utihni” zelo agresivna beseda. “Si lahko prosim tiho?” dostavi isto sporočilo, vendar na mirnejši način, zaradi česar se tvoj partner ne bo počutil napadenega.

“Nisi moj oče!/Nisi moja mama!”

Ta stavek je zelo pogosto izrečen, ko se počutimo, da nas partner pretirano kontrolira, nadzoruje in je preveč zaščitniški. Vendar pa je zadnja stvar, ki si jo tvoj partner želi od tebe, da ga/jo primerjaš s svojimi starši. Njihova čustva bodo zelo verjetno prizadeta, še posebej v primeru, da imajo s pretirano skrbjo dobre namere. Preden ti tak stavek spolzi iz ust, raje pojasni, kakšno vedenje bi ti bilo bolj všeč, namesto da jih takoj obtožiš pretirane skrbi.

“Kakšen kreten si.”

Vsaka oblika osebne žalitve je dejanje čustvenega nasilja. Poniževanje je še posebej uničujoče, zato nikoli ne izreci fraz v stilu “kakšen kreten si” ali “nimaš pojma kaj delaš”. Takšni jezni sta stavki povzročajo kratkoročno napetost ter krhajo trdno zvezo, ki sta jo tako dolgo gradila.

“To MORAŠ narediti.”

S svojim partnerjem se nikoli ne pogovarjaj na avtoritarni način, ki je namenjen porednim otrokom ali hišnim ljubljenčkom. Takšne besede dajo občutek, da sta v zvezi neenakoverdna partnerja. Zdravi odrasli odnosi temeljijo na vzajemnem spoštovanju in rasti, ko se partner počuti, da je cenjen.

“Ko te vsaj ne bi nikoli spoznala.”

Ali pa “Želim si, da bi bila še vedno s/z [izpolni prazno polje]”. Omenjanje bivšega ljubimca ali zveze je najslabše, kar lahko narediš. Tudi, če to sploh ne drži, bo tvoj sedanji partner vedno mislil, da je res.

“Tvoja mama je tako …”

Tudi če si še tako zelo jezna nanj, pusti njegovo mamo popolnoma pri miru.

“Pomiri se …”

Obstaja le nekaj stvari, ki so bolj nadležne od tega, da ti nekdo govori, da se moraš pomiriti sredi prepira. Govoriti odrasli osebi naj se pomiri je lahko dojeto kot zaničljivo. Razkrije pa lahko tudi pomanjkanje spoštovanja tvojega partnerja do tebe. Nihče ne želi biti v odnosu z nekom, ki partnerjeve občutke tretira kot nepomembne.

“Zredil si se.”

Tale stavek je precej škodljiv, saj gre za človeško nespoštovanje in lahko vpliva na (ne)samozavest v in izven spalnice. Če si zaradi pridobljenih kil resnično zaskrbljena za partnerjevo zdravje, potem bo veliko boljši način, da mu predlagaš, da skupaj jesta bolj zdravo ali pa gresta za vikend na izlet s kolesi. Na ta način bosta oba vedno bolj fit in nihče ne bo imel prizadetih čustev.

“Oprosti, ampak …”

Beseda “oprosti” lahko zelo pozitivno vpliva na odnos, vendar pa je zelo pomembno to, kako jo izrečeš. Ko ji sledi beseda “ampak” se zdi, kot da “oprosti” sploh ni mišljen resno.

“Vseeno mi je.”

Ko rečeš, da ti je vseeno, to v večini ljudi prebudi strah pred zapustitvijo, zaradi česar se lahko tvoj partner počuti ničvrednega. Biti v ljubečem razmerju pomeni, da vedno skrbiš za svojega partnerja, ne glede na kaj.