Top nasveti za brezmesno (vegetarijansko) prehranjevanje
Bi rada postala vegetarijanka? To je vse, kar moraš vedeti.
Če razmišljaš o tem, da bi prenehala uživati meso ali pa le zmanjšala njegov vnos, obstaja kar nekaj stvari, o katerih moraš razmisliti, preden se odločiš za ta korak. Od tega, da poskrbiš za uživanje zdravih živil in uravnotežene prehrane do iskanja navdiha za pripravo okusnih brezmesnih obrokov.
Kakšne so koristi brezmesne prehrane?
Obstaja ogromno koristi za zdravje, ki so neposredno povezane z vegetarijanskim prehranjevanjem. Od razpoloženja do imunskega sistema, od telesa do kože, koristi so resnično zelo velike. Vegetarijanska prehrana, če se pravilno izvaja, lahko poveča raven kolagena v telesu, ki ohranja našo kožo napeto, poleg tega pa ohranja tudi dober vid. Še ena korist vegetarijanske prehrane pa je, da zelo pomaga pri bolj vitki postavi. Vegetarijanci običajno tehtajo manj, saj zaužijejo manj kalorično hrano v obliki polnozrnatih žitaric, stročnic, oreščkov, semen, sadja in zelenjave.
Če uživaš zdravo vegetarijansko prehrano (s tem ne mislimo pizzo margharito), ki vsebuje encime, vlaknine in nizko vsebnost kalorij, boš kaj hitro opazila spremembo v izgledu postave. Izboljšanje razpoloženja pa je še ena korist – raziskave so pokazale, da so vegetarijanci bolj srečni kot mesojedci.
Kateri so top nasveti, če želiš začeti uživati vegetarijansko prehrano?
Planiranje, planiranje, planiranje. Kakršnekoli spremembe v življenju potrebujejo kar nekaj časa, da postanejo navada. Če ne boš vnaprej planirala obrokov, lahko kaj hitro začneš jesti mastno, nezdravo hrano polno ogljikovih hidratov in brez vlaknin ter s tem naletiš na prvo oviro. Začni pisati nakupovalni seznam, ki naj vsebuje tvoja najljubša živila, poleg tega pa poskrbi, da bodo vedno na zalogi. Najbolj pomembni so prigrizki, ki naj bodo seveda zdravi in hranilni. V mislih imej oreščke, semena, sadje in masla iz oreščkov, ki jih lahko kombiniraš s sadjem ali pa dodaš v smutije.
Kako lahko kot vegetarijanka poskrbiš, da zaužiješ vsa hranila, ki jih telo potrebuje?
Vegetarijanska prehrana je polna nujno pomembnih hranil, ampak zaradi neuživanja mesa je potrebno poskrbeti, da beljakovine vneseš v svoje telo z drugimi živili. Beljakovine so sestavljene iz manjših delcev, ki jim pravimo aminokisline – te pripomorejo k pospeševanju metabolizma in pomagajo ohranjati mišice, kožo in organe zdrave.
Jajca so odličen vir beljakovin za vegetarijance, pogosto pa jih za zajtrk uživajo tudi športniki. Veganski (neživalski) viri beljakovin pa so oreščki, arašidovo maslo, semena, polnozrnate žitarice in stročnice.
Železo je prav tako ključno hranilo in igra pomembno vlogo pri proizvodnji rdečih krvničk. Te pomagajo prenašati kisik po telesu. Dober vir železa so fižol, brokoli, rozine, pšenica in tofu.
Omega-3 maščobne kisline izboljšajo zdravje srca in možganske funkcije. Mleto laneno seme ali laneno olje sta odlična vira omega-3.
In nenazadnje, cink. Mineral, ki je ključen za zdrav imunski sistem. Veliko sirov vsebuje cink, vendar se nahaja tudi v fižolu, oreščkih in sojinih proizvodih, ki vsebujejo manj kalorij.