5 lepotnih sestavin, ki jih ne smeš kombinirati (in 4, ki bi jih morala)
Če se tudi ti šteješ med lepotne obsedenke, potem je tvoja toaletna omarica zagotovo polna negovalnih in dekorativnih izdelkov. Ampak, čeprav se ti kdaj zdi, da je več tudi boljše, pa to vsekakor ne drži pri kozmetiki, saj si lahko s preveč koristnih (aktivnih) sestavin naenkrat tudi (trajno) poškoduješ kožo.
Pri ljudeh z bolj občutljivo kožo lahko določene aktivne sestavine samostojno delujejo odlično, ko se jih kombinira pa lahko iste sestavine razdražijo kožo, zato je zelo pomembno, da vedno pregledaš sestavine in med seboj nikoli ne kombiniraš sledečih aktivnih sestavin:
Benzoil peroksid + Retinol
Če že nekaj časa trpiš za aknami, potem si zelo verjetno seznanjena s tem, da jih omenjeni sestavini učinkovito preprečujeta. Ampak, obstaja pa dober razlog, zakaj ju nikoli ne združijo v enem izdelku: benzoil peroksid (benzoyl peroxide) je učinkovita sestavina, ki je super za vnete akne, vendar pa se mnogo ljudi ne zaveda, da lahko benzoil peroksid inaktivira topični retinol. To pomeni, da ne smeš istočasno uporabljati (nanašati na kožo) benzoil peroksida in retinola, saj se boš zjutraj zelo verjetno zbudila z razdraženo in pordelo kožo. Sestavini lahko uporabljaš le tako, da na primer benzoil peroksid naneseš na obraz zjutraj, retinol pa zvečer.
Vitamin C + Alfa hidroksi kisline
Obe sestavini nudita antioksidantne koristi, ampak ko jih kombiniraš, lahko zaradi visokih vrednosti kislin porušita pH ravnovesje tvoje kože. Izdelki, ki vsebujejo vitamin C (L-askorbinsko kislino), imajo nizko stopnjo kislosti (običajno okoli 3 od 14). Ko uporabljaš takšen izdelek skupaj z alfa hidroksi kislino, kamor spada glikolna kislina, s tem bistveno zmanjšaš učinkovitost izdelka z vitaminom C.
Ali lahko kombinacija teh dveh sestavin povzroči razdraženost ali poškodbe? Zelo verjetno ne, vendar na ta način mečeš stran denar, ki si ga zapravila za oba izdelka.
Vitamin B3 + Alfa hidroksi kisline
Znan tudi kot niacinamid je vitamin B3 balzam za kožo, saj pomaga popraviti in izboljšati strukturo kože. Najbolje deluje v okolju z nevtralnim pH-jem (okoli 7), zato kombiniranje z alfa hidroksi kislinami nikakor niso dobra ideja, saj slednje vsebujejo zelo nizko pH vrednost.
Kadar se niacinamid uporablja z izdelki, ki vsebujejo visoke vrednosti alfa hidrofksi kislin (glikolna, laktična), se začne tvoriti nikotinska kislina, kar lahko povzroči pordelo kožo in draženje. Kljub temu, da kombinacija teh dveh sestavin morda ne bo pustila negativnih posledic na tvoji kožo, pa je združevanje povsem nesmiselno, saj se v bistvu medsebojno izključujeta.
Vitamin C + Retinol
Retinoli in retinoidi so močne sestavine za nego kože, ki tretirajo več kožnih težav: zmanjšujejo fine linije in gube, preprečujejo akne, poosvetlijo rjave kožne madeže in povečajo proizvodnjo kolagena. To je tudi razlog, zakaj ga toliko dermatologov in kozmetičark priporoča za redno uporabo.
Glavna skrb pri izdelkih na osnovi retinola je draženje kože. Obstaja več aktivnih sestavin, ki lahko v kombinaciji z retinoidi povečajo verjetnost draženja in eden izmed njih je tudi vitamin C. Tako kot retinol je vitamin C učinkovit v boju proti znakom staranja, vključno z zmanjševanjem finih linij, izboljševanjem čvrstosti in neenakomernega tena kože. Če izdelke s tema dvema sestavinama uporabljaš skupaj in imaš bolj občutljivo kožo, lahko povzročiš neprijetno draženje.
Alfa hidroksi kisline + Retinol
Glikolna kislina in mlečna kislina sta oba kemična pilinga, ki pomagata izboljšati teksturo kože, zmanjšati velikost por in pomagata bledeti rjave kožne madeže, medtem ko je salicilna kislina beta hidroksi kislina, ki nadzoruje proizvodnjo olja, da bi preprečila mozolje. Glikolno kislino, mlečno kislino in salicilno kislino v majhnih koncentracijah pogosto najdemo v gelih in penah za umivanje obraza.
Medtem ko se te izdelke lahko uporablja v kombinaciji z retinolom, pa nikakor ne smeš na obraz nanašati enega izdelka za drugim, še zlasti če imaš občutljivo kožo. Najbolje je, da kisline nanašaš na obraz zjutraj, retinol pa zvečer, preko njega pa naneseš vlažilno kremo.
Zdaj pa ti razkrivamo še, katere sestavine skupaj delujejo veliko bolje kot samostojno:
Retinol + Glicerin
Retinol je čudežna sestavina za nego kože, vendar je lahko tudi precej izsušujoča. Zato dermatologi in kozmetičarke opozarjajo svoje stranke, da ga uporabljajo varčno. Prav tako ga je priporočljivo v negovalno rutino dodajati postopoma, da se ga koža navadi in neha lupiti.
Ena sestavina, ki lahko pomaga pri preprečevanju draženja zaradi uporabe izdelka, ki vsebuje retinol, pa je glicerin – močan vlažilec, ki pomaga dovajati vodo v kožo.
Ko ju uporabljaš skupaj, delujeta sinergistično v boju proti znakom staranja, hkrati pa ostaja koža navlažena, zaradi česar se zmanjšajo dražilni učinki retinoidov.
Vitamin C + Ferulna kislina
Vitamin C je močan antioksidant, ki zmanjša fine linije in gube ter pomaga odpraviti neželeno hiperpigmentacijo. Ta antioksidant pa postane še močnejši, če ga kombiniraš z glutationom in ferulno kislino.
Retinol + Hialuronska kislina
Hialuronska kislina je še en močan vlažilec, ki lahko v sebi zadrži tudi do 1000-kratno težo vode, kar pomeni, da dela čudeže pri hidriranju kože. Koža z leti izgublja vodo in vlago, še zlasti pa zaradi uporabe izsušujočih sestavin, kakršna je retinol. Hialuronska kislina pa pomaga pri shranjevanju vlage.
Vitamin C + Vitamin E
Glede na to, da sta oba vitamina antioksidanta, postaneta še močnejša pri zaščiti kože pred prostimi radikali iz okolja in zmanjševanju znakov staranja, ko ju združiš. Torej, ko ju uporabljaš skupaj, v kombinaciji s kremo z zaščitnim faktorjem, svoji koži nudiš najboljšo zaščito pred soncem in (neizogibnimi) gubami, ki nastanejo zaradi izpostavljenosti UV žarkom.