fbpx

5 možnih razlogov, zakaj se konstantno zbujaš sredi noči

Plus rešitve, kako do več kvalitetnega spanca.

Ura je 2 zjutraj, ti pa si popolnoma budna. Spet. V čem je problem?

Najprej je potrebno razumeti, da je povsem normalno in del naših človeških DNK-jev, da se zbudimo sredi noči. Nihče ne spi neprestano od večera do jutra. Pravzaprav je kar 4 do 6 zbujanj na noč povsem normalno. To je še iz časa kamene dobe, ko so se ponoči po en in en zbujali in preverjali teritorij, da ni nikjer nobenih živali ter se nato odpravili nazaj spat.

In prav ta zadnji del stavka je ključen: morala bi biti zmožna zaspati nazaj. V kolikor ne moreš, potem med teboj in tvojim lepotnim spancem stoji eden od sledečih motilcev spanja:

Motilec spanja: Moraš na stranišče

Nokturija (nočno uriniranje) ima številne sprožilce. Ampak, če se zbudiš dva do štirikrat na noč, ker te lulat – tudi če si omejila uživanje pijač v večernih urah – je lahko porušeno ravnovesje med vodo in elektroliti. Če popiješ preveč vode in hkrati ne zaužiješ dovolj soli, potem se bo tvoje telo želelo znebiti nekaj vode, kar lahko pojasni, zakaj se zbujaš sredi noči.

Rešitev: 30 minut pred spanjem popij manjši kozarec vode s ščepcem nepredelane morske soli. Nepredelana sol pomaga vodi, da gre v vse celice telesa in se tam tudi zadrži.

Motilec spanja: Prevroče ti je

Ko ti je vroče zelo težko (za)spiš. Temperatura prostora, kaj nosiš ali ne nosiš v postelji, rjuhe in prevleke – vse to je pomembno za to, da svoje telo ohranjaš na pravi temperaturi.

Rešitev: Različnim ljudem med spanjem ustrezajo različne temperature, ampak večini ljudem pa najbolj ustreza nekje med 15 in 18°C. Za boljše spanje je zelo priporočljivo tudi namakanje v kadi tople vode, saj le-ta nekoliko dvigne temperaturo telesa in ko vstaneš iz nje, to sproži rahel padec telesne temperature – signal, ki ga tvoji možgani povezujejo s spanjem.

Motilec spanja: Nočna zasvojenost z Instagramom

Če tvoja večerna rutina vključuje pregledovanje Facebooka in Instagrama, potem lahko ta obsedenost zelo vpliva na tvoj spanec. Ko zvečer oči izpostavljaš močni svetlobi, tvoje telo preneha proizvajati melatonin – spalni hormon. Od tabličnih računalnikov do pametnih telefonov in ostalih elektronskih naprav – vse to so viri svetlobe, ki jih ljudje običajno držimo blizu obraza, zaradi česar lahko postanejo glavni motilci spanja.

Rešitev: Nekoliko zadimi sobne luči, poleg tega pa eno uro pred spanjem ne glej v ekran. Ne bo šlo? Potem pa, glede na to, da je najbolj problematična modra svetloba, ki seva iz ekranov, le-to za večerni čas spremeni v rumeno, ki je bolj prijazna do oči, poleg tega pa ekran drži tudi čim dlje stran od obraza.

Motilec spanja: Alkohol

Čeprav te lahko malo alkohola zvečer prijetno uspava, pa žal po drugi strani moti tvoj lepotni spanec. Alkohol ima pomirjevalni učinek, ki te lahko, če ga popiješ ravno prav, zelo lepo uspava. Po nekaj urah tvoje telo presnovi alkohol ter pri tem spodbuja nezdrav način spanja, ki preprečuje hitro gibanje oči, ki pa je najbolj koristno. Pomanjkanje REM spanja bo drugo polovico noči naredilo nemirno in raztreseno.

Rešitev: Najboljši koktejl za pred spanjem? Ne obstaja. Če boš pila alkohol, potem se lahko pripraviš na slabo prespano noč. Obstaja dober razlog, zakaj se vesele in koktejl urice začnejo že tako zgodaj. Ne pretiravaj z alkoholom in končaj s pitjem že nekaj ur red spanjem, saj boš s tem dala telesu čas za presnovo alkohola, preden se boš odpravila spat.

Motilec spanja: Stres

Ali gre za (pre)zahtevnega šefa ali pa težavnega otroka, stres in skrbi lahko otežijo sprostitev ter te oropajo dobrega spanca.

Rešitev: Poskusi z meditacijo ali zavedno relaksacijo – pojdi na sprehod v naravo, poglej humoristično serijo/film ali pa si privošči vročo kopel.