fbpx

8 enostavnih načinov, kako izboljšaš svojo držo

Majhne spremembe, ki bodo bistveno vplivale na tvoj izgled in počutje!

Poleg bolj elegantne estetike, lahko pokončna drža dela čudeže za tvoje splošno zdravje. Izboljša lahko prebavo, dihalne funkcije in gibalne sposobnosti. In ne le to, dobra drža lahko tudi močno vpliva na tvoje duhovno, notranje ravnovesje, ki ti daje močnejši občutek stabilnosti, jasnosti in zaupanja. Le kdo si ne bi želel tega?

Slaba drža ponavadi ne pride čez noč in zato je težko prepoznati njene znake. Kombinacija vsakdanjih rutin, fizične šibkosti, omejene mobilnosti, kronične bolečine in/ali preprosto pomanjkanja zavesti lahko igrajo pomembno vlogo v načinu tvoje drže.

Na srečo obstajajo preprosti načini, kako izboljšati držo in preprečiti, da bi se slaba drža poslabšala ali sploh pojavila. V nadaljevanju razkrivamo nekaj metod, ki bodo naredile razliko navznoter in (upajmo da tudi) navzven.

 

1. Uporabi stojalo za prenosni računalnik

Če delaš v pisarni ali pa računalnik uporabljaš v prostem času, potem uporabljaj stojalo za prenosni računalnik ali ekran, namesto, da ga postavljaš neposredno na mizo. To bo pripomoglo k bolj pokončni drži glave ter s tem preprečilo trajajoče upogibanje hrbtenice.

 

2. Sedi na robu stola

Pokončno sedenje na robu (pisarniškega) stola, namesto nekje na sredini in po možnosti naslonjena nazaj, ti pomaga aktivirati notrenje trebušne mišice, zaradi česar se boš sčasoma začela podzavestno držati bolj končno.

 

3. Jedro ohranjaj čvrsto

Notranje trebušne mišice (poleg ostalih) so anatomsko zasnovane za podporo naše hrbtenice in nas držijo pokonci, medtem ko nam omogočajo, da se upogibamo, raztegujemo in nagnemo vstran. Ohranjanje teh mišic aktivnih in močnih je zato zelo pomembno. Poskusi vključiti plank v svoj vsakdan oziroma vsaj nekajkrat na teden.

 

4. Več se sprehajaj bosa

Način, kako stojimo, hodimo in vozimo ima velik vpliv na našo držo. Poleg genetike lahko slaba obutev ter obutev z visokimi podplati in petami povzročijo težave z držo. Čim večkrat pozabi na čevlje in se sprehajaj bosa.

 

5. Pogosteje uporabljaj nedominantno roko

Prekomerna uporaba določenih mišic lahko povzroči fizična neravnovesja, ki lahko povzročijo slabo držo. Če želiš pomagati poravnati svojo drže, začni svojo nedominantno roko uporabljati kolikor je to le mogoče – na primer za odpiranje vrat in pobiranje stvari. Poleg tega poskusi tudi torbico čim večkrat nositi na drugi rami kot jo običajno.

 

6. Vsakič, ko greš na stranišče, naredi nekaj razteznih vaj

Pogosto raztegovanje grla in vratu čez dan bo pripomoglo k temu, da se boš bolje zavedala svoje drže in posledično podzavestno sedela bolj pokončno.

 

7. Globoko dihaj

Tako natrpani vsakdanjiki kot tudi dolgotrajna sedenja so prispevala k temu, da smo ljudje začeli “pozabljati” na pravilno dihanje. Glede na to, da nam ni treba misliti na dihanje, pa mi se morali pogosto opominjati na to, da globoko zadihamo. Naše dihalne mišice in pljučne kapacitete se sčasoma zmanjšujejo in povzročijo oslabljene mišice, slabo držo in občutek stresa. To ogroža naše splošno zdravje in vpliva tudi na način, kako se držimo.

 

8. Začni in končaj dan z globokim priklonom

Za takojšnje resetiranje poskusi globok priklon: stoj z nogami v širini bokov. Malenkost upogni kolena, sprosti vratne mišice in brado približaj prsnemu košu. Počasi se z zgornjim delom telesa prikloni naprej, roki pa spusti proti tlem. Prikloni se tako globoko kot ti to dovoljuje tvoje telo. V tem položaju ostani en vdih in izdih, nato pa se počasi vrni v začetni položaj.