8 mitov o laseh, ki bi jih morala že zdavnaj pozabiti
Mnoge med nami zapravimo kar nekaj časa pred ogledalom, da pričeska izgleda kot iz škatlice. In da niti ne omenjamo količine izdelkov, ki jih medtem uporabimo. Ampak ali bi lahko z nekaterimi vsakdanjimi navadami, kot sta umivanje in stiliranje dejansko škodile našim lasem? V nadaljevanju izveš, kaj je res in kaj ni.
Mit: Sušenje las na zraku je boljše od sušenja s fenom
Resnica: Študija iz preteklosti je pokazala, da sušenje las povzroči večjo škodo na povrhnjici las, sušenje na zraku pa lahko povzroči škodo v notranjosti las. Ko so tvoji lasje dlje časa izpostavljeni vodi (na primer, da traja nekje eno uro, da se tvoji lasje posušijo na zraku), nabreknejo in s tem povzročajo pritisk na proteine, ki ohranjajo tvoje lase nepoškodovane. Najboljša rešitev? Lase suši na zraku le toliko časa, da so približno 75-odstotno suhi, nato pa jih s sušilcem za lase in mlačnim zrakom do konca posuši.
Mit: Prhljaj je znak za suho lasišče
Resnica: Pravzaprav je ravno nasprotno. Prhljaj najpogosteje povzroča vrsta kvasovk, ki uspeva v mastnem okolju. Če te skrbi, da boš z vsakodnevnim umivanjem las preveč izsušila lasišče in povzročila še več prhljaja, izberi ustrezen šampon in nadaljuj z rednim umivanjem.
Mit: Striženje konic na 6 tednov pomaga pri hitrejši rasti las
Resnica: Lasje rastejo iz lasišča. Pogostost striženja konic nima nobene veze s tem, kako hitro (ali počasi) ti rastejo lasje. Razlog, zakaj je ta nasvet konstantno prisoten pa je ta, da redno striženje konic prepreči razcepljene konice in lomljenje las – česar si vsekakor ne želi nobena, ki si pušča dolge lase. Svojega frizerja obišči na nekje 8 do 12 tednov in prosi, naj resnično postriže le nekaj milimetrov konic.
Mit: Stres povzroča sivenje las
Resnica: Sivenje je najbolj odvisno od genov in staranja. Ko se staraš, tvoje telo proizvaja vse manj melanina (molekule, ki so odgovorne za naravno barvo las). To povzroči rast novih las v sivi barvi (z minimalno količino melanina) ali beli (brez melanina).
Mit: Nošenje las prepogosto spetih v čop lahko pospeši izpadanje las
Resnica: Ohlapen čop ali figa sta povsem ok. Tesni čopi in kite pa so po drugi strani lahko škodljivi, saj ustvarijo napetost pri lasnih foliklih, kar lahko vodi v trajno izgubo las. Lase vsekakor lahko nosiš spete v čop, pomembno je le, da ni pretesen in da je elastika nežna do las.
Mit: Spiranje las z mrzlo vodo bo zaprlo lasno povrhnjico
Resnica: Frizerji na koncu pogosto sperejo tvoje lase z mrzlo vodo, saj naj bi ta zaprla lasno povrhnjico in jo zgladila (posledica so bolj sijoči lasje). Vendar pa lasje ne vsebujejo nobene žive celice, tako da se ne odzivajo ne na mrzlo ne na toplo vodo. Če si želiš bolj gladke in sijoče lase, si omisli kvaliteten balzam ali masko.
Mit: Večkrat kot počešeš lase, bolj bodo zdravi
Resnica: Seveda z razčesavanjem las razporediš naravna olja po dolžini las, vendar pa več ni vedno boljše. Pravzaprav lahko s prepogostim česanjem ustvariš trenje, ki kratkoročno povzroči skrepanost, dolgoročno pa lomljenje las. Lase razčeši le takrat, ko je to potrebno in to naredi nežno – začni pri konicah in se postopoma premikaj proti lasišču.
Mit: Šampone moraš redno menjati, saj nehajo delovati
Resnica: Različni šamponi zagotavljajo različne rezultate. Nekateri vsebujejo proteine, ki ustvarijo večji volumen, drugi pa morda jojoba olje, ki navlaži lase. Menjavanje šamponov je odvisno od tvoje želje – in stanja tvojih trenutnih las. So tvoji lasje na sveže posvetljeni? Potem vsekakor potrebuješ zelo vlažilen šampon. Sicer pa šamponi delujejo ves čas enako.