Ali lahko nošenje antiperspiranta škoduje tvojemu zdravju?
Ko postanemo bolj pozorni na to, kaj vnašamo v svoje telo, je povsem smiselno, da začnemo posvečati pozornost tudi temu, kaj nanašamo na svojo kožo. Posledično si morda pred kratkim začela uporabljati naraven deodorant, da bi se zaščitila pred možnimi tveganji uporabe tradicionalnih antiperspirantov.
Ko slišiš, da lahko snovi na osnovi aluminija povečajo možnosti za raka na dojki je povsem logično, da postaneš zaskrbljena glede tega in nemudoma prenehaš uporabljati s kemikalijami nasičene deodorante. Vendar pa se je izkazalo, da redna uporaba antiperspirantov sploh ni tako nevarna za naše zdravje kot se konstantno opozarja.
Danes bomo enkrat za vselej razrešili dilemo…
Ali je res, da so antiperspiranti slabi za nas?
Vsakodnevno nošenje antiperspirantov je povsem varno in nima negativnih dolgoročnih učinkov na naše zdravje. Ne obstajajo nobene znanstvene raziskave, ki bi dokazale povezavo med dnevno uporabo deodorantov in razvojem bolezni. Nekatere osebe so morda občutljive na določene sestavine v deodorantu, vendar je ta občutljivost povsem enaka kot pri ostalih izdelkih za nego. V tem primeru so boljša izbira hipoalergenski izdelki, da preprečiš možne začasne izpuščaje in srbečico.
Sicer pa obstaja napačno prepričanje, da antiperspiranti, zlasti tisti, ki vsebujejo aluminij, povečajo tveganje za raka dojke. Ideja je sicer razumljiva, glede na to, da je podpazduha tako blizu prsi, vendar ni možnosti, da bi se aluminij absorbiral v krvni obtok ali bezgavke, nato pa porazdelil v tkivo dojk. Preprosto ne gre tako. Tudi, ko se nanese na sveže obrito kožo.
Zakaj je potem toliko govora o aluminiju?
Antiperspirant deluje prav zaradi vsebnosti aluminija, ki je glavna aktivna sestavina. Začasno blokira znojnice na površini kože, dokler se ne spere ali pa ga oblačila ne zdrgnejo s kože. Glede na to, da učinkuje le, ko je v stiku s kožo, neha preprečevati potenje v trenutku, ko ga ni več na koži.
Ali s tem ne zadržujemo toksinov v telesu?
Večino skrbi, da z ustvarjanjem ovire za izločanje znoja, antiperspiranti zadržujejo nevarne toksine znotraj telesa. Ampak jih na srečo ne. Znoj je sestavljen predvsem iz vode in elektrolitov, brez omembe vredne količine toksinov in količina znoja, ki nastane v podpazduhi, sploh ni velika (čeprav se lahko med intenzivno vadbo zdi drugače).
Ko se odpraviš v savno, da bi s potenjem prečistila telo, dejansko z njim sploh ne očistiš svojega telesa toksinov, ampak to za nas počnejo ledvica in jetra.
So naravni deodoranti boljši za nas?
Niso vsi naravni deodoranti narejeni tako, da pomagajo zmanjšati potenje ali preprečevati vonj. Aktivna sestavina v naravnih kristalnih deodorantih je kalijev alum, ki je sol in ima nekaj blagih antibakterijskih lastnosti. Ampak zaenkrat še ne obstaja nobena študija, ki bi dokazovala njegovo učinkovitost glede preprečevanja potenja – nekaterim ljudem pomaga, drugim ne.
Ko gre za izbiro antiperspiranta ali deodoranta je vse odvisno le od tega, kaj si sama želiš uporabljati. Če ti zelo ustreza izdelek, ki ga trenutno uporabljaš, potem vsekakor še naprej nadaljuj z njegovo uporabo.