fbpx

Ali veš, kaj pomeni, če imaš mrzel nos?

Ne, razlog ni vedno ta, da te zebe…

Dotakni se svojega nosu. Če je mrzel, potem se moraš pomiriti. Znanstveniki so študente na univerzi v Nottinghamu izpostavili ogromnemu stresu in s pomočjo termične kamere ugotovili, da stres povzroča mrzel nos (in obraz). Kri steče iz obraza v druge predele telesa, ki bi jo morda bolj potrebovali v tej stresni situaciji, kot so mišice in telesne okončine. Vendar pa ima lahko kroničen stres škodljive učinke na telo. Sledi še nekaj drugih pokazateljev, s katerimi ti želi telo sporočiti, da je pod stresom.

Počutiš se vzhičeno

Stres povzroči, da možganska amigdala pošlje sporočila hipotalamusni žlezi, ki sprošča hormone v osrednji živčni sistem, ta pa nadzira dihanje, srčni utrip in prebavo. Za takojšnji ukrep sprosti adrenalin. To lahko sproži hitrejše bitje srca, napete mišice in pospešeno dihanje.

Zvija te v želodcu

Nadledvične žleze sproščajo kortizol, znan kot stresni hormon. To lahko spremeni delovanje telesa, da se hitreje odzove na stresno situacijo. Na primer, tvoj prebavni sistem potrebuje manj krvi kot okončine, ki jih potrebuješ za tek, zato je kri preusmerjena, ti pa imaš občutek praznega želodca – kot da te zvija ali da imaš v njem ‘metuljčke’.

Zbolela si (spet)

Ponavljajoče sproščanje kortizola, na primer ko si kronično pod stresom lahko poslabša tvoj imunski sistem, zaradi česar si bolj dovzetna za prehlade in okužbe.

Vse slabše se spopadaš s stresom

Zaradi ponavljajočega ali kroničnega stresa se tvoji možgai skrčijo v predelih, ki so povezana z emocijami in fiziološkimi funkcijami, kot sta krvni tlak in nivo glukoze. Celo tisti ljudje, ki so pred kratkim doživeli en stresni dogodek imajo izrazito nižji nivo sivih celic v predelu medialno čelnega korteksa. Na srečo so možgani odporni in si lahko opomorejo, če se stres odpravi.

Počutiš se starejšo kot dejansko si

Raziskovalci na univerzi Duke so testirali DNK otrok, ki so bili izpostavljeni kroničnemu stresu, kot sta ustrahovanje/poniževanje ali nasilje doma. Izkazalo se je, da je stres povzročil škodo celicam, ki so bile enake večletnemu staranju.