fbpx

Hiperpigmentacija: Kaj je in kako jo odpraviš brez tretmajev

Torej, imela si mozolj in ga spraskala (to se ti je takrat zdela dobra ideja), zdaj pa imaš še mesece po tem temni madež. Ali pa si morda opazila, da se ti pojavlja vse več in več starostnih lis? To je hiperpigmentacija in zelo verjetno je povezana s tvojimi hormoni.

V nadaljevanju izveš vse o hiperpigmentaciji in kako se lotiti odstranjevanja.

Kaj je?
V bistvu je hiperpigmentacija sprememba barve, ki jo povzroča prekomerna proizvodnja melanina (pigment, ki ga najdemo v koži in laseh). Starostne pege, melazma in temne lise, ki nastanejo po tem, ko počimo mozolj (povnetna hiperpigmentacija), so podobne oblike.

Kaj jo povzroča?
Obstajata dva vzroka za hiperpigmentacijo: vnetje in hormoni. Vročina, izpostavljenost soncu, pretiravanje s pilingom in praskanje kože so prvi vzrok; nosečnost, staranje in tabletke proti nosečnosti s hormoni pa so drugi vzrok. Čeprav ni najbolj prijetna, pa se hiperpigmentacijo lahko zdravi in preprečuje.

Kako jo lahko zdraviš?
Piling je ključnega pomena za razbijanje in odstranjevanje pigmentiranih celic. Ne glede na to ali imaš raje kemnični piling (kisline) ali fizičnega (delci), ključnega pomena je pohitriti obnavljanje celic. Piling pa sploh ni treba da je grob – niacinamid – oblika vitamina B dokazano zmanjša hiperpigmentacijo v štirih tednih in ima pomirjujoče učinke na kožo. Ampak nikar ne pretiravaj z njim – izvajaj ga maksimalno petkrat na teden.

Kako jo preprečiš?
Že samoumevno je, ampak kremo z zaščito pred sončnimi žarki moraš nanašati vsak dan, brez izjeme. Prav tako ne škodi, da uporabljaš serum z vitaminom C, ki nežno svetli kožo in zavira nastajanje melanina. Vitamin C je ena od najboljših sestavin za posvetljevanje kože in se ga lahko uporablja na skoraj vsakem tipu kože.