Je uriniranje po spolnem odnosu res tako zelo pomembno?
Kaj hiter obisk toalete pomeni za zdravje vagine in mehurja…
Zelo verjetno si že vsaj enkrat nekje slišala, da bi morala po spolnem odnosu vedno oditi na stranišče in opraviti malo potrebo in s tem preprečiti infekcije sečil. Ampak, ali je to res tako zelo nujno potrebno? In kaj se zgodi, če tega ne narediš?
Ja, uriniranje po spolnem odnosu je nujno – če si ženska!
Med spolnim odnosom lahko bakterije potujejo do sečnice – cevi, ki povezuje mehur z zunanjim delom telesa. Tam se lahko bakterije razmnožujejo in povzročajo okužbe sečil (ja, ne le ene), ki jim strokovno pravimo cistitisi – kronična vnetja mehurja.
Cistitis je pogostejši pri ženskah kot pri moških, saj je prehod, ki vodi iz mehurja v zunanji svet, veliko krajši pri ženskah kot pri moških. To pomeni, da bakterijam ni treba potovati tako daleč, da bi prišle do mehurja. Poleg tega pa se pri ženskah sečnica nahaja precej bližje z bakterijami obdanem anusu, kot pri moških.
Uriniranje po odnosu odplakne škodljive bakterije stran od mehurja.
Uriniranje po spolnem odnosu pomaga preprečiti, da bi bakterije preko sečnice zašle v mehur.
Nekatere ženske so bolj nagnjene k infekcijam sečil po spolnem odnosu.
Simptomi za infekcije sečil so pogosto uriniranje, urin, ki je temen ali rdečkast ter pekoč občutek po opravljeni potrebi. Vendar se da na srečo to zelo enostavno pozdraviti z antibiotiki.