Kako točno bi morali umivati lase, da preprečimo poškodbe
Žal jih zelo verjetno umivaš povsem narobe!
Če v drogeriji vedno kupiš šampon, ki je cenovno ugoden ali pa ima všečno embalažo in upaš na najboljše, delaš svojim lasem veliko škodo. Pravilno umivanje las je eden od najpomembnejših načinov zdravljenja pridobljene trikoreksis nodose – pogost vzrok za izpadanje in lomljenje las.
Izjemno pomembno je, da izbereš pravi šampon s površinsko aktivnimi snovmi, ki so najbolj primerne zate. Ob izbiri šampona je treba biti pozoren na tri vrste površinsko aktivnih snovi: anionske, amfoterne in neionske.
- Anionske površinsko aktivne snovi so najboljše za tiste z mastnimi lasmi, saj so učinkovite pri čiščenju las, vendar se jim izogibaj, če imaš poškodovane ali pobarvane lase, saj lahko izsušujejo lase in pospešujejo lomljenje las. Med sestavinami išči najpogostejša “anionca”: natrijev laureth sulfat (SLES) in natrijev lavril sulfat (SLS).
- Neionske in amfoterične površinsko aktivne snovi pa so najbolj primerne za tiste z naravno črnimi lasmi, suhimi, poškodovanimi ali z barvami obdelanimi lasmi, saj so tí šamponi nežnejši in manj verjetno odstranijo vlago iz las. Med sestavinami bodi pozorna na “coca” kot sta cocamidopropyl betaine ali cocamidopropylamine oxide.
Zelo pomembno pa je tudi, da lase umivaš dovolj pogosto/redko za svoj tip las. Tiste s suhimi, poškodovanimi ali skodranimi lasmi morajo omejiti šamponiranje na največ enkrat na teden. Tiste z ravnimi lasmi pa jih lahko šamponirajo vsak dan. Zakaj takšna razlika? Sebum težje obda pramene, ki so skodrani, v primerjavi z ravnimi lasmi, ki jih zlahka prekrije, zaradi česar posledično hitreje izgledajo mastni.
Kako in kdaj očistiti lase je zelo pomembno za zdravo lasno rutino in če jih ne umivaš dovolj pogosto, lahko pride do kopičenja ostankov izdelkov na lasišču, kar lahko povzroči težave, kot je seboroični in dražilni dermatitis (rdeč, srbeč, luskast izpuščaj na lasišču).