fbpx

Kateri domači tretmaji so varni za zdravljenje aken (in kateri niso)

Obsedene smo z DIY lepotnimi tretmaji, vendar pa je zelo pomembno vedeti, kateri delujejo in kateri ne. Na google-u lahko ure in ure brskaš med najrazličnejšimi recepti za nego kože in tretmaji za zdravljenje aken, ampak nikar ne pozabi: internet je lahko precej zavajajoč. Zato bodi previdna in imej vedno v mislih sledečih 7 nasvetov, ko želiš mozolje odpraviti z domačimi sredstvi.

Previdno z limonami

Limone boš zasledila v skoraj vsakem DIY receptu za nego kože, ker je res, da citronska kislina ubija bakterije. (Je tudi naravni deodorant.) Še večja resnica pa je, da vedno varno uporabiti limone na koži. Limone so ene izmed najbolj dražečih sestavin, še posebej zaradi dejstva, da naredijo kožo ekstremno občutljivo na sončno svetlobo. Maščoba lahko reagira s soncem in ti razdraži kožo ali pa celo povzroči mehurje.

Med je rešitelj

Še posebej mankuka med ima zelo visoko koncentracijo antibakterijskih in protivnetnih lastnosti, v primerjavi z ostalimi vrstami medu. To je v glavnem povezano z regijo, iz katere prihaja. Pomirjujoč protivnetni učinek medu je prav zaradi svojih blagodejnih lastnosti zelo priljubljena sestavina za zdravljenje aken. Med lahko uporabljaš samostojno (je lepljiv, ampak pomirjujoč) ali pa ga vmešaj v obrazne maske z ostalimi sestavinami, ki se prav tako bojujejo proti aknam (na primer eterično olje čajevca).

Ne verjemi vsemu

Internet je nor prostor. Tako kot tudi socialni mediji, zato nikar ne verjemi vsemu, kar prebereš. Na spletu lahko najdeš najrazličnejše predloge za tretiranje mozoljev, kot so uporaba zobne paste, sode bikarbone, odstranjevalca laka in celo prozornega laka za nohte, ki se jih nikar ne poslužuj, saj so ekstremno dražeči! Mozoljev se lahko znebiš na koži precej bolj prijazen način.

Pomiri zadeve

Večina med nami ima doma vsaj eno antibiotično mazilo (kot je Bacitracin) in ko se ti na koži pojavi mozolj, ga čim prej namaži z njim, saj boš pomirila draženje. Če ne moreš nehati drezati v mozolj in ga praskati, ga prelepi z manjšim obližem, da preprečiš sekundarne okužbe. Obstaja ogromno pomirjujočih naravnih sredstev, vendar pa bodimo realni: ovsena kaša ne bo pomirila dražečega mozolja tako, kot ga bo antibiotično mazilo.

Eterična olja so varna

Zagotovo imaš v kozmetični omarici skrito kakšno (eterično) olje. Ko se ti pojavi mozolj, dodaj nekaj kapljic olja vrtnice, jojobinega ali ognjičevega olja v čistilo za obraz, saj imajo vsa protivnetne lastnosti.

Lepota prihaja od znotraj

O lepoti razmišljaj od znotraj navzven. DIY pristop mora vključevati tudi ustrezno prehrano. Zelo pomembno je, da piješ vodo, še bolje pa bo, če ji boš dodala rezine limone ali limonin sok. Limonina voda zmanjša količino kisline v telesu, ki jo povzročijo sladka hrana in mlečni izdelki. Za kožo boš veliko naredila tudi, če boš jemala prehranska dopolnila z vitaminom D3, ki je odgovoren za celjenje ran in urejanje antimikrobnih peptidov, ki pomagajo v boju proti aknam.

Poskusi dermatološko odobren recept za masko

Če se počutiš še posebej ustvarjalno in si želiš sama narditi popolnoma naravno masko za obraz, je vse kar potrebuješ papaja, limona in med. Kislina in encimi papaje pomagajo izboljšati obnavljanje celic ter ohranjajo čiste pore, nekaj kapljic limone zmanjša proizvodnjo odvečnega olja, med pa deluje protimikrobno. Vse sestavine stresi v manjši multipraktik in zmiksaj v gladko zmes, nato pa nanesi neposredno na kožo. In kot si se že naučila na začetku članka, masko nanesi zvečer, da ne tvegaš negativne reakcije med limono in soncem.