fbpx

Navidez nezdrava živila, ki niso tako slaba zate!

Naredi si zalogo teh živil, saj ne vplivajo negativno na tvoje zdrave prehranjevalne navade.

Vsi ti stalno govorijo, kaj bi morala jesti, to pa nikakor ni prijetno. Sledi nekaj do nedavnega “prepovedanih” živil, ki pa sploh niso nezdrava zate in ne bodo vplivala na tvoje zdrave prehranjevalne navade.

1. Bel krompir. Pomfri in kupi pečenega krompirčka s slanino, sirom in kislo smetano dajejo krompirju slab sloves, vendar pa bi lahko bil krompir sam posebi naslednik ohrovta. Krompir je dober vir vitamina C in B6 ter tudi vlaknin (če ga ne olupimo). Popeci rezine krompirja v pečici, na žaru ali na kokosovem olju in pečenemu krompirju dodaj salso, prepražen česen ali ga za zgolj pokapaj z malo olivnega olja. Seveda okus krompirčka ne bo tak, kot če bi ga naročila v restavraciji s hitro hrano, je pa to odlična priloga, če si se odločila za zdrav način prehranjevanja in se nočeš odreči krompirju.

2. Arašidovo maslo. Le kdo ne mara tega slastnega oreščkastega namaza?! Dve jedilni žlici arašidovega masla vsebujeta približno 200 kalorij (in ja, precej težko se je ustaviti zajemanju, ko enkrat odpreš kozarček). Ampak, arašidovo maslo je tudi polno zdravih maščob, ki pomagajo tvojemu telesu absorbirati bistvene vitamine iz druge hrane, ki jo zaužiješ, zato je absolutno vredna vsaka kalorija, ki jo zaužiješ, če le izbiraš prave različice arašidovega masla. Izogibaj se namazom, ki naj bi imeli manjšo vsebnost maščob, saj to pomeni zgolj to, da so iz arašidov iztisnili zdrave maščobe, te pa nadomestili s sladkorjem, soljo in ostalimi dodatki, da bi izboljšali okus in ustvarili kremasto teksturo. Zato se vedno raje odloči za naravno arašidovo, mandljevo ali maslo iz indijskih oreščkov, ki so narejeni zgolj in samo iz oreščkov. Polgje, kako preprosto lahko narediš arašidovo ali sončnično maslo kar sama doma!

3. Maslo. V manjših količinah, maslo sploh ni nezdravo zate – vsaj če ga primerjamo z margarino, ki vsebuje enako število kalorij, plus petkrat toliko transmaščob, ki zvišujejo raven slabega holesterola in znižujejo raven dobrega holesterola. Maslo pa ima več nasičenih maščobnih kislin kot margarina, vendar pa so zadnje raziskave vzbudile dvom, ali nasičene maščobne kisline res povzročajo bolezni srca. To zdaj seveda nikakor ne pomeni, da bi morala maslo zajemati kar z žlico, ampak da se ne obremenjujše, če zdrav recept zahteva malo masla ali pa če si v restavraciji poleg kruha dobila maslo. Kljub vsemu pa, če le imaš to možnost, kruh raje pomakaj v olivno olje.

4. Vroča čokolada. Kakav je pol zdravih spojin imenovanih polifenoli, ki te varujejo pred boleznimi. To sicer ne velja za obdelano mlečno čokolado in sirupe, ki med pridelavo izgubijo ogromno koristnih snovi. Da bi si privoščila vročo čokolado na zdrav način, segrej skodelico kokosovega, mandljevega ali kravjega mleka in vmešaj približno 2 jedilni žlici presnega nesladkanega kakava v prahu in kapljico vanilijevega ekstrakta. Sladkaj po želji z medom, kokosovim sladkorjem, sukrinom, stevio,…

5. Pizza. Pizza na vsake toliko časa ti sploh ne škodi, kar je super, saj mnogo ljudem prinaša neizmerljivo mero užitka. Da pa bi število kalorij ohranila v mejah normale, naj ima pizza čim tanjše testo (po možnosti iz pirine moke), obložena naj bo s čim več zelenjave, prav tako pa zmanjšaj količino sira ali pa se mu kar odpovej. Popolnoma uravnotežen obrok.

6. Pokovka. Ok, ok, kokice, ki ti jih postrežejo v kinu so razred zase, saj vsebujejo enormne količine masla in soli. Pokovka, ki jo pripraviš sama doma, po možnosti na kokosovem olju, pa je zgolj razpočeno polno zrno koruze, ki je polno vlaknin in zato odličen prigrizek ob televiziji. Poleg tega pa ena skodelica vsebuje le okoli 30 kcal.

7. Ogljikovi hidrati. Dokler izbiraš polnozrnata živila (testenine in kruh), rjavi riž, ajdovo kašo, proseno kašo, … so ogljikovi hidrati zelo zdravi zate. Polnozrnati ogljikovi hidrati vsebujejo vlaknine in hranila, ki ohranjajo tvoj prebavni sistem v pogonu, kar krepi tvoj imunski sistem, odpravlja napihnjenost in celo zmanjša tveganje za nastanek bolezni srca, raka in diabetesa.

8. Sir. Nedavna študija je pokazala, da kombinacija navadnih in mlečnih zdelkov z nizko vsebnostjo maščob, vključno s sirom, lahko zniža krvni tlak, uravna krvni sladkor, ti pomaga ohranjati idealno telesno težo in celo podaljša življenje. Vsaj dva obroka na dan naj vsebujeta mlečna živila, da izkoristiš njihove prednosti.

9. Običajni solatni prelivi. Ker so prelivi iz rastlinskih olj, kot je olivno, sončnično ali olje iz grozdnih pečk polni zdravih maščob, ki pomagajo tvojemu telesu absorbirati pomembne hranilne snovi iz drugih živil in je zaradi njih solata še veliko bolj zdrava zate. Izogibaj pa se kremnih prelivov, ki so običajno na osnovi majoneze ali smetane, saj vsebujeta ogromno nezdravih maščob (in praznih kalorij).