Ne delaj teh napak, ko opremljaš majhen prostor
Opremljanje majhnih prostorov zna biti kar težavno, saj moraš predvsem misliti na praktičnost in kako najbolje izkoristiti majhno kvadraturo. Čeprav ti zelo radi svetujemo, kako dekorirati in polepšati stanovanje, pa je včasih koristno tudi, da te opozorimo na napake, ki jih nikakor ne smeš narediti.
Tem osmim napakam se moraš absolutno izogniti, ko opremljaš majhno stanovanje…
1. Podcenjuješ naravno svetlobo
Naravna svetloba je najboljši prijatelj majhnemu prostoru. Sobo še bolj osvetliš tako, da na nasprotno steno od okna postaviš ogledalo, saj se bo svetloba odbijala od njega in razsvetlila celotni prostor. Pred okna nikar ne obesi temnih zaves, ki bodo blokirale svetlobo. Odloči se raje za prosojne, ki ustvarijo zasebnost, še vedno pa prepuščajo svetlobo. Če sončna svetloba le redko zaide v tvoje stanovanje, prostoren dom ustvari s svetlimi stenami in pohištvom, ki bodo tudi pozitivno vplivala na tvoje razpoloženje.
2. Zapiraš prostore
Če ima tvoje stanovanje več manjših sobic jih boš optično povečala tako, da jih nekako povežeš z isto barvno paleto, opremiš z istim materialom (na primer z lesom) ali pa v istem stilu. Na ta način bodo prostori povezani in vsaka soba bo nekakšen podaljšek drugi. Veliko bolje, kot če vsako sobo opremljaš zase in stanovanje v celoti izgleda povsem nepovezano.
3. Ne izkoristiš prostora
Ko gre za shranjevalne prostorčke, moraš biti precej ustvarjalna in iznajdljiva, da resnično uporabiš celotno kvadraturo, ki ti je na voljo. Na stene namontiraj police od tal do stropa, pred regal s knjigami pa postavi kavč, saj boš tako zakrila njegov spodnji del, kamor lahko pospraviš vse kaj drugega kot knjige.
4. Ne sprejmeš majhnosti
Prej, kot se sprijazniš s tem, da imaš majhen dom in delaš na tem, da iz njega ustvariš največ kar lahko, hitreje boš lahko uživala v njem. Če imaš zelo malo prostora za klubsko mizico, bo z njo dnevna soba izgledala samo še bolj utesnjena. Raje si omisli malo večjo stransko mizico ob kavču, na kateri imaš lahko daljinski upravljalnik in revije. Televizijo umakni z nizke omarice in jo raje pritrdi na steno, omarice pod njo pa nikar ne prenatrpaj z drobnarijami in spominki, saj boš z njimi ustvarila vse prej kot urejen prostor.
5. Zbiraš neuporabne predmete
Ne glede na to, koliko shranjevalnih prostorov si ustvariš v stanovanju, nikoli jih ne bo dovolj. Pomembno je, da vsaki stvari oceniš sentimentalno vrednost in obdržiš zgolj tiste, ki ti resnično ogromno pomenijo in imajo neko zgodovino ali funkcionalnost. Če ugotoviš, da imaš preveč neuporabnih predmetov, ki ti samo zasedajo prostor, je čas za likvidacijo.
6. Zanemarjaš moč ogledal
Ogledala v majhnih sobah ustvarijo dvojni vizualni prostor ter odsevajo svetlobo in barvo. Ko gre za postavitev ogledala, misli izven okvirjev dnevne sobe. Ogledalo na steni med kuhinjskim pultom in omaricami bo povečalo še tako majhno kuhinjo, pohištvo z ogledali ustvari nepričakovano odbojno površino, ogromna ogledala na stenah pa usvarijo iluzijo dodatnih oken.
7. Zapravljaš dragocen prostor
Vsak prazen centimeter v majhni sobi uporabi za dekoracijo, shranjevanje ali v drug namen. Če je tvoja kuhinja zelo majhna, namesto da dekorativne posode za piškote in ostale slaščice postaviš na pult, raje izkoristi prostor pod visečimi omaricami, saj bo prazen pult ustvaril veliko bolj urejeno kuhinjo. Če imaš tudi majhno kopalnico, pozabi na razne dekorativne slike nad WC-jem in raje namesti viseče omarice, s katerimi pridobiš dodaten prostor za shranjevanje.
8. Ostajaš v varnem območju
Pomanjkanje kvadrature še ne pomeni, da mora biti tvoj dom dolgočasen in suhoparen. Stene spalnice lahko polepšaš z velikimi vzorci, posteljo pa okrasiš z okrasnimi blazinami v živahnih barvah, ki se ujemajo z vzorcem na steni. Opazne stenske tapete, ki se ujemajo s pohištvom, lepo povežejo sobo, velika viseča luč sredi sobe pa bo odvrnila pozornost od pomanjkanja prostora.