Oranžna buča: 6 presenetljivih zdravilnih koristi
Ta jesenska dobrota se lahko pohvali s kar 19-imi vitamini in minerali!
Medtem, ko smo jeseni buč večinoma navajeni v obliki juh, omak, pit in kruhov, pa se to skromno živilo ponaša s številnimi zdravilnimi koristmi, zaradi česar bi morala ta sezonski sadež vsekakor čim prej vključiti v svojo prehrano.
Oranžna buča je izjemno zdravo živilo, polno hranilnih snovi, poleg tega pa vsebuje kar 19 vitaminov in mineralov (vključno z antioksidanti in vlakninami). In najboljše pri njej? Uživaš jo lahko na nešteto različnih načinov.
V nadaljevanju ti razkrivamo 6 zdravilnih koristi oranžne buče in na kakšne vse načine lahko pripraviš njeno oranžno meso in semena.
1. Je odličen vir vlaknin
Buča je odličen vir vlaknin – s 3 grami na skodelico (približno 225 g). Uživanje vlaknin ti pomaga pri daljšem občutku sitosti, zaradi česar boš lažje zdržala od enega obroka do drugega. Druge koristi vlaknin pa so še:
- zmanjšanje tveganja za bolezni srca
- znižanje krvnega tlaka in holesterola
- pomoč pri prebavi
- boj proti zaprtju
- izboljšanje zdravja črevesja
- krepitev imunskega sistema
2. Pomaga pri spominu in koncentraciji
Buče so odličen vir luteina, ki je znan po svoji vlogi pri zdravju oči. Lutein lahko izboljša tudi kognitivne funkcije, vključno z učenjem, spominom, koncentracijo in osredotočenostjo. Lutein in še en karotenoid imenovan zeaksantin pa s skupnimi močmi tudi pomagata izboljšati hitrost vizualne obdelave.
3. Izboljša imunsko odpornost
Buča je odličen vir vitaminov A, C in cinka – antioksidantov, ki krepijo imunski sistem. Buča pa vsebuje tudi beta karoten – antioksidantni rastlinski pigment, ki daje buči svetlo oranžno barvo.
4. Izboljša zdravje oči
Zahvaljujoč vsebnosti beta karotena in karotenoidov, lahko buča pomaga zmanjšati tveganje za kronične očesne bolezni, vključno s staranjem povezano degeneracijo očesa in katarakti.
Da bi povečala svoj dnevni vnos vitamina A, lahko enostavno dodaš eno skodelico (približno 225 g) kuhanega bučnega pireja v smoothie ali pa jutranje ovsene kosmiče. Že samo ena skodelica buče v tvoje telo vnese 200% priporočenega dnevnega vnosa vitamina A – osnovno hranilo za zdravje oči.
5. Vsebuje zdravilna hranila za srce
Bučna semena so dober vir fitoestrogenov, rastlinskih spojin, ki, če jih vključimo v zdravo prehrano in zdrav način življenja, dokazano uravnavajo holesterol in izboljšajo zdravje srca.
6. Pomaga pri razpoloženju in spanju
Bučna semena so še posebej izvrsten vir triptofana – esencialne aminokisline, ki se pretvori v serotonin – kemikalijo, povezano z zdravim spanjem in srečo. Ker telo ne more samo proizvajati triptofana so bučna semena enostaven in vsestranski način, kako ga vneseš v svojo prehrano.
Če potrebuješ nekaj idej, kako uživati oranžno bučo in bučna semena, imaš spodaj nekaj okusnih predlogov:
- bučo razreži na kocke, jih potresi s cimetom in muškatnim oreščkom ter speci v pečici
- bučna semena potresi s svojimi najljubšimi začimbami in prepraži v ponvi
- naredi zdrav smoothie z nesladkanim mandljevim mlekom, bučnim pirejem, zamrznjeno banano in beljakovinskim praškom ali vanilijevo esenco
- bučo najprej speci v pečici, nato pa v ponvi iz zmehčanega bučnega mesa in mleka naredi zdravo juho (zmiksaj jo s paličnim mešalnikom)
- bučni pire dodaj v testo za kruh, palačinke in vaflje
- bučni pire uporabi v receptu za kolače namesto masla ali olja
- naredi jesenska rižota z masleno bučo
- prepražena bučna semena potresi po solati, kosmičih ali prepraženi zelenjavi
- bučna semena uživaj samostojno kot prigrizek