POZOR! 4 sestavine v sončnih kremah, ki se jih strogo izogibajte
V zadnjem času kroži veliko zmede glede krem za sončenje. Nekateri na TikToku celo trdijo, da je varneje izpostaviti kožo neposredni sončni svetlobi kot pa nositi kremo za sončenje. In za to naj bi bile krive posebne sestavine, ki so prisotne v nekaterih kemičnih kremah za sončenje in lahko prispevajo k zdravstvenim težavam. Po mnenju dermatologov rešitev nikoli ne bi smela biti popolna opustitev zaščite pred soncem, saj s tem tvegate kožnega raka, še zlasti če ste izpostavljeni soncu med 11. in 15. uro, ko je UV indeks najvišji. Nošenje fizične kreme za sončenje, ki zagotavlja zaščito širokega spektra z uporabo mineralnih filtrov, kot sta cinkov oksid in titanov dioksid, je odlična alternativa. Pomembno pa je tudi omeniti, da še vedno potekajo raziskave, ki jih je treba opraviti, ko gre za varnost krem za sončenje s kemičnimi filtri.
Vsi, ki prisegate na kemične filtre v kremah z zaščitnim faktorjem, boste morda želeli prebrati seznam sestavin in preveriti, ali je na seznamu katera od štirih sestavin, ki jih nekateri strokovnjaki označujejo za nevarne, saj lahko celo povečajo tveganje za kožnega raka.
Oktokrilen (Octocrylene)
Za oktokrilen, ki v zmernih količinah na splošno velja za varnega, je bilo opravljenih nekaj raziskav, ki so pokazale, da lahko oktokrilen razpade na potencialno škodljive spojine, če je izpostavljen sončni svetlobi. Nekatere raziskave kažejo, da ima lahko tudi dražilne učinke na kožo. Če ste v preteklosti poskušali uporabljati kemične filtre za zaščito pred soncem, vendar ste ugotovili, da vaša koža po izpostavljenosti soncu postane rdeča in razdražena, je ta sestavina lahko kriva za to.
Homosalat (Homosalate)
Homosalat je za nekatere zaskrbljujoč, ker lahko vpliva na hormonske motnje. Homosalat je tudi znano dražilno sredstvo, ki lahko povzroči, da vaša koža postane rdeča, srbeča in suha. Njegovo varnost trenutno še raziskujejo.
Oktinoksat ali Etilheksil metoksicinamat (Octinoxate ali Ethylhexyl Methoxycinnamate)
To je še ena sestavina, ki je na udaru kot potencialni hormonski motilec, vendar pa lahko tudi negativno vpliva na okolje. Na nekaterih mestih, kot so Havaji, Tajska in Deviški otoki, je prepovedan, ker lahko škoduje morskemu življenju, vključno s koralnim grebenom.
Oksibenzon ali Benzofenon-3
(Oxybenzone ali Benzophenone-3)
Ko razmišljate o sestavinah krem z zaščitnim faktorjem, ki so potencialno škodljive za vaše zdravje in okolje, je oksibenzon morda tisti, ki je deležen največ kritik. Znan je kot hormonski motilec in ga povezujejo z alergijskimi reakcijami. Čeprav je za to potrebno veliko več raziskav, obstaja nekaj dokazov, da ustvarja proste radikale, ko je izpostavljen sončni svetlobi, zaradi česar lahko vaša koža postane bolj izpostavljena kožnemu raku. Ponekod je tudi prepovedan, ker predstavlja tveganje za morsko življenje, kot je koralni greben.
Kljub vsemu pa se dermatologi in zdravniki strinjajo, da je izjemnega pomena, da vsak dan nosite kremo z zaščitnim faktorjem. Če vas kemični filtri v sončnih kremah odbijajo zaradi možnih tveganj, preklopite na fizične oziroma mineralne filtre z zaščitnim faktorjem 30 ali več. Izpostavljanje soncu brez kreme za sončenje pa strokovnjaki odsvetujejo.