fbpx

Preprosti načini, da bo kuhinja izgledala bolj luksuzna

Za katere stvari se splača seči globlje v žep in pri katerih lahko ogromno prihraniš.

Imaš namen prenoviti kuhinjo? Si želiš bolj razkošnega videza, a se moraš hkrati držati tudi nizkega realističnega proračuna? Dobra novica je, da lahko ustvariš kuhinjo z maksimalnim ‘uaaau’ učinkom in pri tem ne zapraviš celega premoženja. “To pa zato, ker kuhinjske omarice večina znamk izdeluje v standardnih velikostih s standardnimi vratci,” pravi oblikovalka Elaine Griffin. Z drugimi besedami, ker so precej dolgočasno narejene je na tebi (pa tudi na precejšnjem delu tvojega proračuna), da jih poživiš.

Omarice pa nikakor niso edino kuhinjsko pohištvo, ki nujno potrebujejo posodobitev, razlaga Griffinova, ki je izpostavila 7 stvari, o katerih se ti splača razmisliti, če si želiš razkošnega videza z nizkim proračunom.

1. Začni s pravilno razporeditvijo.

Ko je popolno postavljena kuhinja tvoja prioriteta, je vse ostalo zelo preprosto, pravi Griffinova. Delovski trikotnik – razdalja med štedilnikom, koritom in hladilnikom – mora biti kolikor se le da majhen. In pravilo pravi (čeprav obstajajo izjeme), da mora biti hladilnik blizu vhoda v kuhinjo, saj je to običajno primarni cilj ljudi, ki se odpravijo po nekaj v kuhinjo.

2. Pojdi v višave.

“Kar srce me zaboli, ko vidim stenske omarice visoke zgolj slab meter v kuhinji z vse prej kot nizkimi stropi,” razlaga Elaine. “110 centimetrski modeli so veliko boljša izbira (plus teh dodatnih 20 centimetrov vedno pride prav pri shranjevanju. V stanovanjih z visokimi stropi (3 metre in še več), stenske omarice zagotavljajo še več prostora za shranjevanje.”

3. Vedeti moraš, za kaj je vredno zapravljati.

Za kuhinjskimi omaricami (in če ne upoštevamo tal), največ pozornosti dobi kuhinjska stenska obloga, na kateri se ti ne splača šparati, saj dejansko naredi prostor. Ko gre za kuhinjsko stensko oblogo, ima Elaine samo en in edini nasvet: “Zapravljaj, zapravljaj, zapravljaj. Stenska obloga je odlična priložnost, da izraziš svoj stil in osebnost, hkrati pa zaradi manjše površine tudi za dražje modele ne boš zapravila pretirano veliko denarja, saj za izdelavo ne potrebujejo ogromno materala.”

4. Ne zanemari detajlov.

Ročaji na omaricah so za kuhinjo to, kar so zate uhani in že za majhen denar lahko naredijo ogromno razliko v celotnem izgledu. To še posebej velja za stanovanja, ki se jih oddaja v najem, kjer lahko že samo zamenjava ročajev na omaricah doda celotnemu stanovanju bolj eleganten pridih in s tem tudi višjo ceno na trgu, pojasnjuje Griffinova.

Detajli
(Pinterest)

5. Razsvetli prostor.

Ko vstopimo v kuhinjo običajno najprej opazimo luč, razlaga Griffinova. In prav zaradi tega razloga je čudovita luč na sredini kuhinje in nad jedilnim pultom oziroma mizo izredno pomembna. “To ni trenutek za praktičnost!” Stropna svetilka naj bo zanimiva, hkrati pa naj nudi dovolj svetlobe.

6. Bodi trdno na tleh.

Kuhinjska tla so prav tako nezanemarljiva, opozarja Griffinova. Lesena tla – ki naj bodo enaka kot v preostalem delu stanovanja – izgledajo odlično predvsem v modernih odprtih prostorih, 30-centimetrske keramične ploščice pa bodo tvoji kuhinji v trenutku dodale razkošni pridih, sploh če jih boš položila po diagonali, priporoča Griffinova.

Ploščice po diagonali
(Drawhome)

7. Razmišljaj dolgoročno.

Ker bo izgled dlje časa brezhiben, se ti pri nakupu korita nikakor ne splača šparati. Po drugi strani pa bodi pri nakupovanju pipe pozorna na tri stvari: ceno, izgled in obliko – v tem vrstnem redu.