Res lahko poješ hrano, ki ti je padla na tla, če jo pobereš v petih sekundah?
Petsekundo pravilo glede na znanost…
…ne drži. Najnovejša študija na Univerzi Rutgers je razkrila, da si nikakor ne želiš pojesti hrane, ki ti je padla na tla.
Ugotovili so, da hrana privabi bakterije v trenutku, ko se dotakne tal in ni pomembno, kako hitro jo pobereš. Vendar pa vrsta hrane in površina, kot tudi čas, ki mine, ko hrana leži na tleh, vplivajo na to, koliko bakterij se dejansko ujame v živilo.
Študija se je osredotočila na štiri različna živila (lubenica, kruh, kruh z maslom in gumijasti bombon), ki o jih spustili na štiri različne talne površine (nerjaveče jeklo, keramične ploščice, les in preproga), da bi ugotovili, katera kombinacija “proizvede” največ in katera najmanj bakterij. Hrano so pustili na tleh tudi različno dolgo časa: manj kot eno sekundo, pet sekund, 30 sekund in 300 sekund.
Brez presenečenj je lubenica pridobila največ bakterij, saj jo večinoma sestavlja voda, ki absorbira izjemno hitro. Drugo najslabše živilo je bilo kruh z maslom, ki sta mu sledila kruh in gumijasti bonbon. Presenetljivo pa je bilo to, da se je s preproge preneslo najmanj bakterij na živila. Nerjaveče jeklo in keramične ploščice so si delili drugo mesto, medtem ko je pri lesu na prenos bakterije zelo vplivala njegova kakovost.
Če potegnemo črto, hrane, ki ti pade na tla, ne dajaj v usta. Nikoli.