fbpx

Slab zadah: Kaj ga povzroča in kako se ga znebiš

Ne obstaja niti ena oseba na svetu, ki se ne bi bala lastnega slabega zadaha, sploh, ko je v neposredni bližini drugih ljudi. Vendar je največji problem pri tej težavi ta, da ga sami težko zaznamo in smo prav mi krivi za to, da si drugi pokrivajo nosove in obračajo stran. Tako je, lahko imaš slab zadah in sama sploh ne veš zanj.

S tem zastrašujočim dejstvom v mislih, smo prišli do dna tej neprijetni zadevi in ti danes razkrivamo vse, kar moraš vedeti o njenih vzrokih in rešitvah. Torej, kako zmanjšaš možnosti, da bi se morala tudi sama spopadati s slabim zadahom? Beri naprej…

Kaj povzroča slab zadah?

Ne obstaja zgolj en in edini krivec, na katerega bi lahko pokazali s prstom, lahko pa zožamo izbor na 6 najpogostejših vzrokov.

1. Nepravilno štekanje zob in/ali pozabljanje na čiščenje jezika. Pomisli na to, koliko bakterij odstraniš s ščetkanjem odstraniš z zob in dlesni. Te iste bakterije pa se nalagajo tudi na jeziku in prav zato je zelo priporočljivo, da si s strgalom za jezik (ali vsaj z zobno ščetko) odstraniš obloge in bakterije tudi z njega.

2. Neredno obiskovanje zobozdravnika. Na zobozdravstveni pregled se je dobro naročiti vsaj dvakrat letno, da se preveri karies ter težave z dlesnimi in da zobozdravnik odstrani vse obloge s težko dosegljivih mest.

3. Uživanje določene hrane. Ker se nekatera živila dlje časa prebavljajo v tvoje želodcu, lahko s tem povzročajo slab zadah. V to kategorijo spadajo česen, čebula, nekatere vrste zelenjave in začimbe.

4. Diabetes in motnje v presnovi. Tako diabetes kot tudi motnje v presnovi lahko povzročajo neprijeten zadah. Velik krivec pa je tudi hrana, ki se ujame v faringealno steno (zadaj v grlu).

5. Odvisnost od cigaret. Obstaja milijon razlogov, zakaj bi morala prenehati s kajenjem in to je še en. Kajenje vpliva na slab zadah na dva načina: zaradi vonja dima ne boš ravno dišala po vrtnicah, prav tako pa kajenje zmanjšuje količino sline v ustih, kar povzroča neprijeten zadah.

6. Infekcija v ustih. Vse od vnetega zoba do ranjenih dlesni lahko povzroča slab zadah. To pa je še dodaten razlog, zakaj bi morala zobozdravnika obiskati vsaj dvakrat letno, da ti pregleda ustno votlino in očisti obloge.

Kako lahko sama ugotoviš, ali imaš slab zadah?

Čeprav je večina prepričana, da lahko lastni slab zadah identificira tako, da si pihne v dlani, to niti približno ne drži. Da bi resnično ugotovila ali imaš slab zadah, si moraš polizati hrbtno stran roke, počakati 20-30 sekund, da se slina posuši, nato pa hrbtišče povohati. Še en način pa je, da diskretno pihneš v obraz fantu, prijateljici ali sorodniku.

Kako preprečiti slab zadah?

Zdaj, ko veš, kaj povzroča slab zadah, je najbolj pomembno vprašanje, kako preprečiti, da bi ga tudi sama imela. Hitra in preprosta, vendar zgolj začasna rešitev so mentolni bonboni in ustne vodice. Če se želiš popolnoma znebiti in preprečiti slab zadah, se moraš osredotočiti na sam vzrok, ki so lahko vnete dlesni ali zobna gniloba, to pa lahko pozdravi zgolj zobozdravnik. Da bi zagotovila svež zadah tekom celega dneva, si moraš dvakrat dnevno umiti zobe in jezik, jih tudi znitkati in sprati z ustno vodico. Obstaja pa tudi lasersko zdravljenje, ki z jezika odstrani velik del slabih bakterij, ki povzročajo slab zadah.

In še zadnji nasvet? Uživaj probiotike, da uravnotežiš zdrave bakterije, ki odstranjujejo slab zadah.

Ali veš, kako se pravilno umije zobe?