fbpx

Svetovno priznana dermatologinja razkrila 7 resnic o koži

Če si se kdaj vprašala, ali ti pitje vode res pomaga pri boljši hidriranosti kože, ali stres res povzroča akne in ali lahko spremeniš velikost por, ima svetovno znana dermatologinja dr. Sandra Lee oziroma bolje poznana pod imenom dr. Pimple Popper zate pripravljeno resnico.

Uživanje večjih količin vode ne pripomore k boljši navlaženosti suhe kože

Razen če si dehidrirana – ja, v tem primeru bo tvoja koža izgledala pusta in uvela dokler ne popiješ nekaj vode. Ampak vsak dodaten kozarec vode po tem pa ne bo pripomogel k boljši navlaženosti.

Niso vsa mila enako slaba
Nekatera mila vsebujejo določene sestavine, kot so natrijev lavril sulfat in triklosan, ki so lahko izsušujoči. Ampak mila, ki vsebujejo glicerin in lipide, kot sta stearinska kislina in triglicerid, pa lahko dejansko pomagajo oblikovati zaščitno pregrado na površini kože. Z drugimi besedami, podrobno preveri seznam sestavin, nato pa milo uporabljaj brez skrbi.

Velikost por je (večinoma) genetska
Do bi vsekakor morala imeti konstantno v mislih med nakupovanjem kozmetike, saj na tržišču obstaja ogromno izdelkov, ki obljubljajo ožanje in izbris por. Najboljši način, kako zmanjšati pore? Kožo ohranjaj čisto.

Obstajajo zahrbtni (vendar pogosti) krivci, ki mašijo pore
Nekaj največjih krivev, na katere morda sploh ne pomisliš: obroba na notranji strani klobukov, šali, sončna očala, mobilni telefoni, čelade in izdelki za oblikovanje las (geli, kreme, pomade in olja). Poleg vsega tega pa tudi, če takoj po znojenju ne očistiš obraza. Na sreči se lahko temu zelo enostavno izogneš: enkrat tedensko očisti vse prej omenjene stvari (najbolje z neodišavljenim detergentom), lase ohranjaj stran od obraza in čim bolje skrbi za higieno.

Stres ne povzroča aken
V nasprotju s splošno prepričanjem, stres ne povzroča aken, lahko pa jih poslabša. To pa zato, ker stres zavira naš imunski sistem (ki poslabša našo sposobnost za boj proti bakterijam in vnetjem) in povzroči, da začne naše telo sproščati več kortizola, kar pa lahko privede do povečane proizvodnje maščobe.

Vedeti moraš, kdaj stisniti in kdaj nehati
Splošno pravilo pravi: Če po nekaj nežnih stiskanjih nič ne prileze ven, potem takoj prenehaj. Še en nasvet: Kožo na stiskanje pripravi tako, da jo najprej omehčaš nad paro. To lahko narediš tako, da držite obraz nad loncem pravkar zavrete vodo (najmanj 3 decimetre stran od posode). To bo odprlo pore in zmehčalo vsebino v njih (beri: jo pripravilo na izločitev).

Vlažilec zraka lahko pomaga pri keratozi pilaris
Keratoza pilaris (nadležne, hrapave male izboklinice na zadnji strani nadlakti) se lahko še poslabša, če je tvoja koža suha. Doma naj bo vedno vklopljen vlažilec zraka. Topični losjoni in kreme, ki vsebujejo alfa hidroksi, mlečne, salicilne ali urinske kisline, ti lahko pomagajo odstraniti odmrle kožne celice in preprečiti njihovo nalaganje.