fbpx

Te zanima, kako lahko obogatiš in ostaneš preskrbljena do konca življenja?

Si naveličana svoje službe? Nočeš biti več konstantno brez denarja? Bi rada našla način, kako zaslužiti nekaj dodatnih evrov v praznični sezoni? No, mi imamo zelo preprost predlog zate: naslednjič, ko boš imela malo (pre)več prostega časa, si naredi kuhančka, prižgi svečke in se zlekni na kavč ter napiši praznično pesem.

No, običajna praznična pesem, ki je nihče ne bo slišal ne bo ravno zalegla. Napisati moraš praznično pesem, ki bo velikanski hit in jo bodo znova in znova prepevali najrazličnejši slavni pevci ter se bo predvajala v božičnih filmih, na televizijskih kanalih in na radijskih postajah. Se ti zdi prelepo, da bi bilo res? Ok, priznamo, hita ni ravno preprosto napisati, ampak že samo 5-minutno poslušanje radia ti bo razkrilo, da to vsekakor ni nemogoče. In če se že odločiš napisati hit komad, potem naj bo definitivno praznično obarvan: saj veš, med prazniki smo vsi bolj veselo in radodarno razpoloženi.

Na tem mestu naj te spomnimo na film “About A Boy” iz leta 2002, v katerem Hugh Grant igra bogatega samotarja, ki je premožen prav zaradi ene božične pesmi z naslovom “Santa’s Super Sleigh”, ki jo je napisal njegov pokojni oče.

Pa je tak scenarij možen tudi v resničnem življenju? Lahko napišeš en praznični hit in se upokojiš ter živiš od avtorskih pravic? Dejansko je to 100-odstotno možno.

Poglej, koliko so v samo enem letu (leta 2013) zaslužile največkrat predvajane praznične pesmi:

#1) Slade – “Merry Christmas Everybody” (1973): 840,000 dolarjev
#2) The Pogues – “Fairytale of New York” (1987): 630,000 dolarjev
#3) Mariah Carey – “All I Want for Christmas Is You” (1994): 570,000 dolarjev
#4) Wham! – “Last Christmas” (1984): 500,000 dolarjev
#5) Band Aid – “Do They Know It’s Christmas” (1984) – 130,000 dolarjev

In če te to še ni prepričalo, ti predstavljamo še seznam prazničnih pesmi, ki so na račun izvajalcev od izdaje pa do danes prinesle največ denarja:

#4) Paul McCartney – “Wonderful Christmastime” (1979): Približni zaslužek: 15 milijonov dolarjev
#3) Mel Torme – “The Christmas Song” (1944): Približni zaslužek: 19 milijonov dolarjev
#2) Haven Gillespie & Fred J Coots – “Santa Claus is Coming to Town” (1934): Približni zaslužek: 25 milijonov dolarjev
#1) Irving Berlin – “White Christmas” (1940): Približni zaslužek: 36 milijonov dolarjev