TOP nasveti, kako izboljšati imunski sistem v času koronavirusa
Trenutno je prva misel večine med nami koronavirus in to nikakor ne brez razloga. Za virusno bolezen COVID-19 trenutno še ni odkritega zdravila, saj je to povsem nova bolezen odkrita pri ljudeh. In medtem ko naj bi mlajša generacija in zelo odporni ljudje brez večjih simptomov preboleli ta virus, obstajajo skupine ljudi (starejši, sladkorni bolniki itd.), ki pa jim ni ravno prizanešeno in so lahko posledice okužbe tudi smrtonosne.
Ker si nihče ne želi okužbe s koronavirusom, ti v nadaljevanju razkrivamo, kako izboljšati imunski sistem (naravni obrambni sistem telesa za zaščito pred boleznimi) pri sebi in svojih najbližjih.
Uživaj vitamine in minerale
Glede na priljubljenost prehranskih dodatkov, ki izboljšujejo imunski sistem, si morda misliš, da bi bilo dobro povečati odmerek vitamina C, da se izognete smrkanju in daš belim krvničkam še dodatno moč, da se borijo proti virusom – vendar pa ima to pogosto lahko kontra učinek. Zelo visoki odmerki vitamina C povzročajo drisko, zato z njim nikakor ni priporočljivo pretiravati. Poleg tega je vitamin C vodotopni vitamin, kar pomeni, da ga bo telo samo absorbiralo toliko, kot ga potrebuje, ostalo pa izločilo z urinom.
Veliko bolje bo, da se osredotočiš na zdrav in uravnotežen način prehranjevanja z veliko sadja in zelenjave. Če v tvojem kraju trenutno primanjkuje zaloge, so odlična rešitev tudi zamrznjena živila (pogosto imajo celo še več vitaminov, saj jih hitro zamrznejo na vrhuncu zorenja).
Vsekakor pa se izogni sadju in zelenjavi v pločevinkah, saj pogosto vsebujejo ogromno dodanega sladkorja in soli ter skorajda nič hranil. Juhe in enolončnice iz zamrznjene zelenjave ter smutiji iz zamrznjenega sadja pa so odlična izbira za okrepitev imunskega sistema.
Ne pozabi pa niti na probiotike, ki dokazano pomagajo v boju proti prehladu in izboljšujejo imunski sistem. Naj bo na tvojem jedilniku čim pogosteje tudi jogurt, kefir, kimchi itd.
Dodatek vitamina D
Vitamin D je ključno hranilo, ki ga naša telesa potrebujejo za vzdrževanje zdravega imunskega sistema in zmanjšanje dovzetnosti za okužbe.
Veliko bolje kot s prehranskimi dopolnili, je vitamin D priporočeno uživati z živili. Vsebujejo ga mastne ribe, kot je losos, jajčni rumenjak in ostala z vitaminom D obogatena živila (običajno pomarančni sok in kosmiči).
Kot zagotovo že veš, pa vitamin D prejme telo tudi z izpostavljanjem soncu, vendar previdno! Vedno uporabljaj kremo z zaščitnim faktorjem in se ne izpostavljaj sončnim žarkom, ko so tí najmočnejši (med 11. in 15. uro).
Redna aktivnost
Fitnesi in telovadnice so resda zaprte, vendar je treba lepe dni izkoristiti za aktivnost na prostem. Če živiš v hiši, potem bo zelo koristno, da kakšne vaje narediš na travi za hišo, sicer pa se odpravi na kakšen sprehod, vendar se čim bolj izogibaj ostalim ljudem. Če pa živiš v bloku, bo koristno tudi, če nekaj vaj narediš doma. Ne le, da aktivnost pomaga znižati ravni stresa, ampak je pomembna tudi za tvoj imunski sistem, saj deluje protivnetno. 30-minutna aktivnost petkrat na teden lahko dela čudeže za tvoj imunski sistem.
Pij več vode
Dehidracija neposredno škoduje našemu imunskemu sistemu. Ljudje bi morali popiti vsaj 8 2-decilitrških kozarcev vode na dan, še več pa, če se potimo. Dobra hidriranost pomaga uravnavati telesno temperaturo in pomaga odplakniti odpadke iz telesa s potenjem, uriniranjem in gibanjem črevesja – vse potrebne funkcije, ko poskušamo ostati zdravi.
Naspi se
Med spanjem ima telo čas, da se odpočije in obnovi. Če se torej ne naspiš ali ne počivaš dovolj, potem svojemu telesu ne daš možnosti, da poskrbi samo zase. Ampak pozor, preveč spanja pa lahko škodi tvojemu imunskemu sistemu, zato moraš najti ravno pravšnjo mero in se držati urnika. Ne obstaja čarobna številka, koliko ur potrebuje vsak posameznik, vendar v povprečju ljudje potrebujemo 8 ur oziroma vsaj 7. Zelo pomembno je, da spremljaš svoj cirkadiani ritem. Vprašaj se: Ali se počutim sveže, ko vstanem? Če ne, razmisli o izvajanju urnika spanja, ki telesu omogoča, da bolje prepozna, kdaj je čas za zbujanje in kdaj za spanje.
Poleg vsega zgoraj naštetega pa je ZELO pomembno tudi upoštevati TOP nasvete, kako preprečiti okužbo za koronavirusom!