5 razlogov, zakaj se ne moreš znebiti ‘ljubezenskih ročk’
In kako se jih znebiš za vedno…
Za mnoge ženske je izgubljanje maščobe na predelu trebuha najbolj zahteven in dolgotrajen proces. Po več mesecih uživanja zdrave prehrane, izgube nekaj kilogramov ter bolj vitkih rokah, nogah in zadnjici, trebuh ostaja popolnoma enak.
Ampak, zakaj? Medtem, ko za zadrževanje maščobe na predelu trebuha krivdo nosi vse od genetike pa do staranja, je za to največji krivec evolucijski sistem.
Telo prednostno pošilja maščobo v predel okoli trebuha, da je shranjena energija blizu vitalnih organov, v kolikor jo nujno potrebujejo. Imeti na zalogi ogromno energije je še posebej pomembno za ženske v obdobju nosečnosti.
Hrana, ki jo uživaš (in njeni hormonski učinki) določujejo, katero maščobo boš kurila in katera se bo obdržala na predelu trebuha.
Spoznaj 5 pogostih razlogov, zakaj maščoba s predela trebuha nikakor noče stran in kako se jo za vedno znebiš:
1. Ne uživaš dovolj zdrave maščobe
Če želiš kuriti maščobo, moraš le-to tudi uživati. Ampak izbiranje napačne ti lahko preprečuje, da bi imela raven trebuh. Prehrana z visoko vsebnostjo nasičenih (slabih) maščob aktivira gene, ki so povezani s shranjevanjem maščob v predelu trebuha. Raje se odločaj za živila, ki vsebujejo polinenasičene maščobe, kamor spadajo tudi omega-3 maščobne kisline. Svoj krožnik dvakrat na teden zapolni z mastnimi ribami kot so losos, tuna in skuša.
2. Za zajtrk ali kosilo ne poješ dovolj
Razporejanje vnosa kalorij tekom celotnega dneva z uživanjem manjših porcij vsakih 4 do 5 ur ti lahko zelo pomaga pri tem, da telo ne shranjuje trebušne maščobe. Tvoje telesne celice postanejo ponoči bolj odporne na inzulin, kar pomeni, da obilen večerni obrok bolj dvigne raven krvnega sladkorja, kot ga obrok v času kosila. Sčasoma to pomeni povečano vnetje v telesu, višjo raven inzulina in, seveda, trebušne maščobe.
3. Večinoma uživaš predelane ogljikove hidrate
Preprosta zamenjava rafiniranih ogljikovih hidratov, ki dvignejo raven krvnega sladkorja za z vlakninami bogate nepredelane različice – kot so polnozrnata žita, stročnice, zelenjava in sadje – ti lahko izjemno pomaga zmanjšati količino maščobe okoli trebuha.
Zakaj? Ker prehrana bogata s sladkorji spodbuja trebušno slinavko, da proizvaja več inzulina, kar pa se odrazi v večji količni maščobe shranjeni okoli osrednjega dela telesa, tudi če sicer nisi genetsko nagnjena k shranjevanju maščobe okoli trebuha.
Nepredelani ogljikovi hidrati vsebujejo ogromno vlaknin, ki so zelo pomembne za hujšanje in splošno zdravje. Na dan bi jih morala zaužiti 30 g.
4. Ko piješ, popiješ veliko
Alkohol se presnavlja drugače kot hrana. Izklopi se celoten prebavni proces, da lahko jetra razstrupijo telo, ki proizvajajo proste maščobne kisline in preobremenijo telo. Ko se ponovno začne izvajati prebavni proces, telo shrani prehranske kalorije v obliki trebušne maščobe.
Kljub vsemu pa se ti za raven trebuh ni treba popolnoma odpovedati alkoholu. Pomembno je le, da ga uživaš zmerno in ne več kozarcev naenkrat.
5. Uživati moraš več antioksidantov
Vnetje spodbuja telo k shranjevanju maščobe okoli trebuha. Eden od najboljših načinov za preprečevanje vnetij in trebušne maščobe je, da uživaš čim več z antioksidanti bogatega sadja in zelenjave.
Še en odličen način za zatiranje maščobe pa je pitje čaja. Polifenoli v zelenem, črnem in oolong čaju zmanjšajo vnetja in trebušno maščobo, zato poskusi (čim bolj pogosto) zamenjati kavo za skodelico čaja.