fbpx

6 razlogov, zakaj imaš na glavi vedno manj las

Le katera ne sanja o laseh iz reklame za šampon? Žal pa je realnost takšna, da kar 40% žensk do 40. leta starosti doleti opazno redčenje las, o čemer pa se le redko govori. Če si začela opažati, da ti v roki ostaja vedno več las, je za to morda kriv kateri izmed spodnjih šestih vzrokov.

Pravkar si rodila
Se spomniš tistih gostih in močnih las, ki si jih imela na glavi med nosečnostjo? Zdaj pa puščaš za sabo lase kot pušča za sabo dlake tvoj domači ljubljenček? Tri do štiri mesece po porodu večina mladih mamic doživi pospešeno izpadanje las, saj se ravni estrogena, ki so bile med nosečnostjo zelo visoke, spustijo na normalno raven. Ampak, brez skrbi: ne samo, da je to nekaj povsem normalnega, gostota in debelina tvojih las se bo vrnila v čas pred nosečnostjo še preden bo novorojenec dopolnil eno leto.

Vedno nosiš čop
Zategnjene frizure, kot so čopi, kite in fige povzročajo tvojim lasem in lasišču stres in posledično lahko pride do stanja, ki mu pravimo vlečna alopecija – ko napetost, ki jo povzročajo nekatere frizure, privede do izpadanja las. Zato poskusi menjavati pričeske in lase nosi nekaj časa spete in nekaj časa spuščene, da bo lasišče lahko čim hitreje okrevalo.

Slabo ješ
Hrana, ki jo uživaš, vpliva na praktično vse, vključno na zdravje tvojih las. Diete, pri katerih ne zaužiješ dovolj vitaminov in hranil, kot so beljakovine, železo in magnezij so lahko razlog, da se pojavi redčenje las. Če si začela opažati, da ti lasje bolj izpadajo kar brez razloga, potem čim prej poskrbi za uravnoteženo prehrano, ki vsebuje prej omenjena hranila.

Tvoja ščitnica ne deluje pravilno
Hipertiroidizem in hipotiroidizem (ko ščitnična žleza deluje prekomerno ali premalo) pogosto spremlja tudi izpadanje las ali vsaj poslabšanje kvalitete las. Če je tvoj zdravnik ugotovil, da tvoja ščitnica ne deluje normalno, ti bo predpisal zdravilo za zdravljenje ščitničnega hormona, ki bo ponovno vzpostavil ravni in vrnil tvoje lase v normalno stanje.

Tvoji sorodniki so imeli iste težave
Najpogostejši vzrok za izpadanje las pri moških in ženskah je androgenska alopecija ali plešavost. Na žalost je dedna saj lahko gen podeduješ od svoje matere ali očeta.

Si zelo pod stresom
Vsakodnevni stres običajno ne vpliva na zdravje las, intenziven in dolgotrajen stres pa spremeni ravni kortizola, kar lahko povzroči ali pospeši izpadanje las. Na srečo je ta učinek le začasen in ko bodo ravni stresa zopet nižje (recimo zahvaljujoč meditaciji ali akupresuri), se bo tudi izpadanje las vrnilo v normalno stanje.