fbpx

6 vsakdanjih odločitev, ki izboljšajo tvoje zdravje

Imamo odgovore na nekatera najpogosteje zastavljena vprašanja!

1. Hujšanje

Ali je bolje šteti kalorije ali biti pozoren na vsebnost maščob?

Kljub povečani ozaveščenosti o koristih dobrih maščob in razpravljanju okoli kalorij, ostajajo osnove hujšanja enake: vse se vrti le okoli tega, koliko kalorij zaužiješ in koliko kalorij pokuriš.

Zdrave maščobe so nujne za zdravje in poleg tega, da so izjemno okusne te tudi dobro nasitijo. Vendar pa vsebujejo veliko kalorij, tako da s pretiravanjem ne boš ustvarila primanjkljaja kalorij, ki je potreben za hujšanje.

Seveda pa je potrebno tudi omeniti, da niso vse kalorije ustvarjene enako. Telo drugače prebavlja in uporablja kalorije iz živil in zdrave maščobe iz živil, kot so avokado, olivno olje in oreščki, ohranjajo stavilno raven sladkorja v krvi (preprečujejo hitre dvige in padce). Zato je veliko bolje, da zaužiješ 150 kalorij iz oreščkov kot 150 kalorij iz čokoladne tablice.

2. Fitnes

Ali je bolje iti na fitnes ali na sprehod?

Z visoko intenzivnim treningom (na fitnesu) lahko dosežeš več v krajšem času kot z zmerno telovadbo, kot je sprehod. Na fitnesu se boš veliko bolj utrudila kot pa na sprehodu, razen če je to pohod po težkem terenu.

Ne moreš iti na fitnes? Vsekakor je bolje iti na sprehod kot pa ležati na kavču pred televizijo. Le z 20-minut dolgim sprehodom vsak dan lahko na teden pokuriš okoli 700 kalorij. Redno gibanje je zelo pomembno tudi za vzdrževanje zdrave telesne teže.

3. Vsakdanji dodatki

Ali je bolje zmanjšati vnos sladkorja ali soli?

Vsekakor sladkorja. Prevelik vnos soli je povezan s povišanim krvnim tlakom, kar obremenjuje ledvice, vendar pa se na srečo vse bolj zavedamo škodljivosti sladkorja na naše zdravje. Močno je povezan z debelostjo, ki je neposredno povezana s sladkorno boleznijo, boleznijo srca, možgansko kapjo, nekaterimi vrstami raka in bolečinami v sklepih. Poleg tega pa je sladkor prisoten skorajda povsod in zelo enostavno ga je jesti – po drugi strani pa je nemogoče zaužiti enake količine soli.

Sladkor je zelo zasvojljiv. Ena žlička v čaj, dve v kavo, prisoten je celo v sladkih prigrizkih kot so energijske tablice. Že če se boš odločila zmanjšati uživanje sladkorja za polovico boš naredila ogromno uslugo svojemu telesu.

4. Kofein

Je bolje piti čaj ali kavo?

Oba napitka sta ok. Študije so pokazale, da je kava lahko zelo koristna za jetra, čaj pa je poln antioksidantov, tako da z obema pijačami skrbiš za svoje zdravje. Nekoliko v korist čaja je le to, da po zaužitju ne čutiš nervoznega učinka kofeina, ki ga čutiš po skodelici kave.

Dosedanje študije so že pokazale, da lahko čaj zmanjša tveganje za kronične bolezni kot so rak, bolezni srca, artritis in diabetes. Uživanje kave pa povezujejo z daljšim življenjem, čeprav se je v obeh primerih pametno vzdržati dodatka sladkorja in smetane.

5. Alkohol

Ali je bolje piti žgane pijače ali vino?

V bistvu ni nobene razlike. Pomembna je le količina. Sploh ne gre za to, da je ena pijača boljša od druge, ampak koliko je na splošno zaužiješ. Zgornja meja pri ženskah je 35 enot alkohola na teden, kar je 3.5 steklenic vina.

6. Spanje ali telovadba

Ali je bolje vstati zgodaj in telovaditi ali se dobro naspati?

Če si želiš dati na fitnesu vse od sebe, potem moraš biti spočita in dobro naspana. Če treniraš, ko si utrujena, telo izpostavljaš še večjemu stresu in mu ne daš dovolj časa za okrevanje. Kronična neprespanost te lahko naredi bolj dovzetno za mnoge bolezn, med drugim za bolezni srca, diabetes in visok krvni tlak. Bolj boš dovzetna tudi za kašelj in prehlade, po vrhu vsega pa tudi bolj lačna (pomanjkanje spanja poveča ravni hormona grelina, ki je odgovoren za apetit in hrepenenje po sladkih živilih).

Z drugimi besedami, zgodnje vstajanje dva- do trikrat na teden, da greš zjutraj na fitnes je ok, če si sicer dobro naspana. V kolikor pa nisi, pa boš vsekakor imela več koristi od spanja.