fbpx

7 opozorilnih znakov, da uživaš preveč sladkorja

Nobena skrivnost ni, da je sladkor prisoten v mnogih živilih, ki jih uživamo vsak dan. Ja, tudi v tistih, za katere si sploh ne bi mislila, da ga vsebujejo. Prav tako ni nobena skrivnost, da uživanje sladkorja postaja velik problem, ki lahko privede do večjih zdravstvenih težav, kot so diabetes in bolezni srca.

Na srečo obstaja nekaj znakov, ki te opozarjajo na pretirano uživanje sladkorja. In kako veš, kdaj je skrajni čas, da zmanjšaš njegov vnos?

1. Hrepeniš po sladkem … zelo pogosto

Če verjameš ali ne, dejansko je možno biti zasvojen s sladkorjem. Telo sčasoma razvije nenasiten apetit po sladkorju – več kot ga poješ, več si ga želiš. Prehrana, ki vsebuje visoke vrednosti sladkorja, povzroča v telesu hormonska nihanja – enkrat imaš ogromno energije, kaj kmalu pa se počutiš popolnoma izmozgana in začneš hrepeneti po še več sladkorju. Ko opaziš, da ti konstantno diši nekaj sladkega, tega nikar ne prezri, saj obstaja možnost, da tvoja hrepenenja opozarjajo na večje težave.

2. Za potešitev želje potrebuješ vedno več sladkorja

Hudo težavo imaš, ko te ne poteši več določena količina sladkorja v sladkih živilih. Tej težavi pravimo sladkorna pretiranost, ki povzroči, da se toleranca tvojih brbončic na sladkor poveča in potrebuješ vse več in več sladkorja, da zadovoljiš željo po sladkem.

3. Zredila si se

Verjetno nam ni treba opozarjati, da bi morala nemudoma omejiti uživanje sladkih živil, ko ne moreš več zapeti svojih najljubših hlač. Ko pretiravaš s sladkorjem in sladicami, presežek sladkorja v telesu pomeni presežek kalorij in glede na to, da ne vsebuje ne beljakovin ne vlaknin, te niti malo ne nasiti in ga zato kar ne moreš nehati jesti. Ko se v tvojem telesu nalaga sladkor, začne slinavka avtomatično proizvajati vse več in več inzulina in čez čas lahko prekomerna proizvodnja le-tega pripelje do odpornosti na inzulin.

4. Pogosto ti niha razpoloženje

Če si bila kdaj po zaužiti sladkariji vse prej kot rožnato razpoložena, obstaja za to zelo dober razlog. Nenadni padci sladkorja povzročajo nihanje razpoloženja, kar te pusti popolnoma brez energije.
Potrebno je omeniti, da lahko visok vnos sladkorja privede do viškega tveganja za depresijo, saj lahko sladkor poveča vnetje po celem telesu. Študija iz leta 2015 je razkrila, da imajo bolniki s klinično depresijo za 30% višjo stopnjo vnetij v možganih.

5. Opažaš konstantne izbruhe mozoljev

Svoji koži ne delaš popolnoma nobene koristi, če sama konstantno uživaš v sladicah in celo pretiravaš z njimi. Nekateri ljudje so občutljivi na povečano proizvodnjo insulina, ki se zgodi po zaužitju večjih količin sladkorja, kar lahko povzroči hormonski izbruh mozoljev ali rozaceo.

6. V zobeh imaš luknje

Obstaja razlog, zakaj so ti starši v mlajših letih stalno govorili, da ne pretiravaj s sladkorjem. Ne nujno zato, ker se jim ni ljubilo ukvarjati s tvojo razigranostjo po zaužitem sladkorju, ampak ker so vedeli, da bodo morali zaradi sladkarij s teboj (pre)pogosto obiskati zobozdravnika.
Ko se bakterije pomešane z delci hrane zadržijo med zobmi, se začne tvoriti kislina, ki povzroča gnitje zob. In ko se kislina iz ostankov hrane pomeša s slino, se začnejo tvoriti zobne obloge. V kolikor se le-teh ne odstrani, lahko začnejo tvoji zobje gniti.

7. Pogosto ti primanjkuje energije

Ali večkrat zaradi pomanjkanja energije le s težavo preživiš delovni dan? Tista jutranja skodelica kave s tremi žlicami sladkorja pa ti prav tako ne pomaga kaj dosti. Energija je najbolj stabilna, ko je sladkor stabilen, zato takrat, ko zaužiješ preveč sladkorja, dvigi in padci krvnega sladkorja vodijo do ogromno in pomanjkanje energije. Če konstantno hrepeniš po sladkorju to hkrati tudi pomeni, da ne zaužiješ dovolj vlaknin in beljakovin.