Je kaj narobe, če delaš vsak dan iste vaje?

V tem hitrem tempu življenja že tako komaj najdeš čas za vadbo, zdaj pa naj tudi to ne bi bilo dovolj dobro? No, ja in ne. Medtem, ko so različne vadbe zagotovo bolj zanimive in nedolgočasne, pa so rutinski treningi pač rutinski. Ko odkriješ nekaj, kar ti ustreza, se tega preprosto držiš in težko je vključiti neko povsem novo vajo v trening. Problematično pri rutinskih treningih je predvsem to, da sčasoma tvojemu telesu ne prinaša izboljšav. Seveda se boš vedno dobro počutila po jutranjem polurnem teku, ampak po mesecu ali dveh tvoje telo ne bo več pokurilo enako število kalorij, kot na začetku.

Zdaj pa dobra novica. Ni ti potrebno povsem spreminjati treninga, da bi izkoristila vse svoje fizične zmogljivosti. Strokovnjaki predlagajo, da si vadbo prilagajaš s P.I.T.T. (pogostost, intenzivnost, trajanje, tip). Trening naj bo torej še naprej sestavljen iz tebi ljubih vaj, pomembno je zgolj to, da se držiš načela P.I.T.T.

POGOSTOST
Če običajno tečeš dvakrat na teden, pojdi od zdaj naprej trikrat. Svojemu telesu ponudi dodaten izziv, tako da povečaš pogostost rutinskega treninga.

INTENZIVNOST
Povečaj težo! Teci dlje časa! Najprej pa moraš seveda ugotoviti, koliko odstotkov tvojega maksimalnega srčnega utripa bi rada med treningom dosegla.
Tvoj srčni utrip v mirovanju lahko izračunaš s to enačbo: 220 – (tvoja starost). Dobljeno število najprej pomnoži z 0.5, da dobiš 50% (najnižja meja) tvojega maksimalnega srčenga utripa in nato še z 0.85, da dobiš 85% (najvišja meja) tvojega maksimalnega srčnega utripa.
Med treningom si vzemi 60 sekund časa, da izmeriš svoj UNM (utripi na minuto). Kadar je številka v rangu maksimalnega srčnega utripa, ga poskušaj povečati za vsaj 5%.

TRAJANJE
Ta je preprosta, samo podaljšaj trajanje rutinskega treninga. Če običajno tečeš 30 minut, samo podaljšaj tek na 45 minut.

TIP
Ok, na žalost boš morala vsaj malo spremeniti rutino. Poskusi vključiti drugačno obliko kardio vaj vsaj enkrat na teden. Samo en dan, to boš pa ja zmogla!