Kako premik ure nazaj obrniti v svojo korist
Prihaja zima…
Iz sobote na nedeljo (29. oktobra) se ura premakne za eno uro nazaj (mimogrede, si jo premaknila?) in čeprav se mnogi veselijo dodatne ure spanca, lahko ta miniaturna sprememba močno vpliva na naše zdravje. Razkrivamo, kako premik ure nazaj obrniti v svojo korist in zdravo ter sveže vstopiti v zimski čas.
1. Spi pametno
Sprememba te lahko najprej malo dezorientira, saj naša telesa potrebujejo čas za sinhronizacijo z novim urnikom spanja. Gre le za eno uro, tako da se boš spremembe navadila v dnevu ali dveh.
Količina potrebnega spanca se razlikuje od posameznika do posameznika. Večini zadostuje nekje med 7 in 8 ur spanja, najstniki pa naj bi potrebovali 9 ur spanja na noč.
Če si se naspala, potem nikar ne poležavaj v postelji, ampak vstani, se obleci in izkoristi dan! Če imaš konstantno občutek, da moraš za vikend nadoknaditi spanec, potem ne spiš dovolj časa čez teden.
2. Prigrizke izbiraj z glavo
Si to, kar ješ, kajne? Nekaj preprostih sprememb v prehrani ti lahko pomaga v boju proti zimski utrujenosti zaradi zgodnje teme. To je pet najboljših živil, ki bi jih morala čim prej vključiti v svojo prehrano:
- Mandlji: Ko nastopi hladno vreme, se je precej enostavno zateči k sladkarijam kot so čokolada in piškoti, ampak če boš namesto tega raje zaužila pest mandljev, boš s tem v telo vnesla ogromno hranilnih snovi, poleg tega pa boš zaradi zdravih maščob tudi dlje časa sita.
- Jajca: Jajca vsebujejo folate in so dober vir vitamina B12, ki sta bistvena za zdravo psihološko funkcioniranje. Z uživanjem jajc v zimskih mesecih pa v telo vneseš tudi dozo vitamina D.
- Polnozrnate žitarice: Vključevanje polnozrnatih žitaric v prehrano stabilizira krvni sladkor, kar ti v zameno pomaga nadzorovati apetit. Škrobnata živila sprožijo izločanje inzulina, kar posredno pomaga triptofanu prodreti v možgane ter proizvesti hormon dobrega počutja – serotonin.
- Špinača: Vsi bi morali v zimskem času povečati dozo železa, saj lahko pomanjkanje tega mineralnega povzroči občutek izčrpanosti, tudi če dovolj spimo. Ne le, da špinača vsebuje veliko železa, ampak se lahko pohvali tudi s folatom in vitaminom C – oba zmanjšujeta utrujenost.
- Voda: Če si dehidrirani, se lahko začneš počutiti leno in utrujeno, zato je zelo pomembno, da tudi poziti tekom dneva popiješ dovolj vode. Tudi najmanjša dehidriranost lahko privede do nerazpoloženja, naloge se zdijo težje, otežena pa je tudi koncentracija.
3. Začni z dobrimi navadami
Zakaj bi čakala na novo leto in “novoletne” resolucije? S sprejemanjem zdravih navad, ki se jih lahko držiš, začni že zdaj! Ali je to, da se od doma končno začneš odpravljati pravočasno (in prideš točno na delovno mesto), si vzameš nekaj minut za meditacijo ali pa si 15 minut brez telefona, računalnika in televizije na dan. Te majhne spremembe imajo lahko zelo pozitiven vpliv na dobro počutje.
Dnevna svetloba te ohranja budno, nasprotno pa bi se morala v večernih urah (vsaj 2-3 ure pred spanjem) izogibati močnim lučem, saj tvoj um pretentajo, da misli, da je še vedno dan.
Tik pred spanjem se poskusi izogibati gledanju televizije ali v računalnik. Če ne moreš zaspati, potem vstani s postelje in pojdi v drugo sobo ter počni nekaj sproščujočega kot je branje knjige (ampak nikar je ne beri na tabličnem računalniku ali telefonu, ki ima osvetljen ekran), dokler se ti ne začnejo zapirati oči.