Najboljši vitamin za hitrejšo rast las (+ v katerih živilih se nahaja)
Lasje, ki so sijoči in zdravi, niso rezultat le uporabe kvalitetnih izdelkov za lase, ampak tudi vitaminov in mineralov, ki jih vneseš v telo z vsakodnevno prehrano. Eden najpomembnejših vitaminov za zdravje las je tudi tisti, ki ga redko zaužijemo dovolj: vitamin B, skupina (znana kot kompleks vitaminov B), ki jo sestavljajo vodotopen tiamin (B1), riboflavin (B2), piridoksin (B6) in cianokobalamin (B12).
Vitamin B je pomemben za rast in zdravje las, saj pomaga ohranjati moč foliklov in podpira zdravo stanje lasišča. Prav tako spodbuja rast celic, pospešuje metabolizem in pomaga proizvajati melanin, ki daje barvo tvojim lasem. Poleg tega vitamini B2, B5, B6 in biotin pomagajo ohranjati tvoje lase zdrave, saj zagotavljajo osnovna hranila.
Glede na pomembno vlogo, ki jo imajo vitamini B za tvoje splošno zdravje in, natančneje, za zdravje las, morda razmišljaš o načinih, kako zagotoviti, da zaužiješ dovolj tega hranila. V nadaljevanju izveš, v katerih živilih se ga nahaja največ.
Tiamin (B1)
Dobri viri so:
- grah
- banane
- pomaranče
- oreščki
- polnozrnati kruh
- nekateri z vitamini obogateni kosmiči
- jetra
Tiamin pomaga telesu razgraditi in sprostiti energijo iz hrane ter ohranjati zdrav živčni sistem.
Dobri viri so:Riboflavin (vitamin B2)
- mleko
- jajca
- obogateni kosmiči
- gobe
- navadni jogurt
Riboflavin pomaga telesu ohranjati zdravje kože, oči in živčnega sistema ter telesu sprostiti energijo iz hrane. UV-svetloba lahko uniči riboflavin, zato je najbolje, da teh živil ne izpostavljamo neposredni sončni svetlobi.
Niacin (vitamin B3)
Dobri viri so:
- meso
- ribe
- pšenična moka
- jajca
Obstajata dve obliki niacina: nikotinska kislina in nikotinamid. Niacin pomaga telesu sprostiti energijo iz hrane ter ohranjati živčni sistem in kožo zdravo.
Pantotenska kislina (vitamin B5)
- piščanec
- govedina
- jetra in ledvice
- jajca
- gobe
- avokado
- obogatene žitarice
Pantotenska kislina ima več funkcij, med drugim pomaga telesu pri sproščanju energije iz hrane.
Dobri viri so:Piridoksin (vitamin B6)
- svinjina
- perutnina, na primer piščanec ali puran
- nekatere ribe
- arašidi
- sojina zrna
- pšenični kalčki
- oves
- banane
- mleko
- nekateri obogaten kosmiči
Pomaga telesu pri uporabi in shranjevanju energije iz beljakovin in ogljikovih hidratov v hrani ter tvorbi hemoglobina – snov v rdečih krvničkah, ki prenaša kisik po telesu.
Biotin (vitamin B7)
Biotin je potreben v zelo majhnih količinah za pomoč telesu pri izdelavi maščobnih kislin.
Bakterije, ki naravno živijo v črevesju, lahko proizvajajo biotin, zato ni jasno, ali ga je sploh potrebno vnašati s prehrano.
Biotin sicer najdemo v številnih živilih, vendar v zelo nizkih količinah.
Dobri viri so:Folat in folna kislina (vitamin B9)
- brokoli
- brstični ohrovt
- zelena listnata zelenjava, kot so zelje, listnati ohrovt, spomladanska zelenjava in špinača
- grah
- čičerika in fižol v zrnju
- jetra (vendar se jim izogibaj med nosečnostjo)
- kosmiči za zajtrk, obogateni s folno kislino
Folat je vitamin B, ki ga najdemo v številnih živilih. Umetna oblika folata se imenuje folna kislina. Folat je znan tudi kot folacin in vitamin B9.
Folat pomaga telesu pri tvorbi zdravih rdečih krvnih celic ter zmanjšuje tveganje za prirojene okvare, imenovane okvare nevralne cevi, kot je spina bifida, pri nerojenih otrocih.
Cianokobalamin (vitamin B12)
Dobri viri so:
- meso
- ribe
- mleko
- sir
- jajca
- nekateri obogateni kosmiči
Telesu pomaga pri nastajanju rdečih krvnih celic in ohranjanju zdravega živčnega sistema, sprosti energijo iz hrane ter uporabljati folat.
Kljub uživanju zdrave prehrane pa so dober pripomoček tudi prehranski dodatki za lase, ki vsebujejo vse potrebne vitamine in minerale za hitrejšo rast zdravih in močnih las.