fbpx

Napake, ki jih delaš pri ročnem pranju oblačil

Samo stiskaj, nikar ne zvijaj in ožemaj.

Pri pranju spodnjega perila, jop in ostalih občutljivih materialov na roke, se je pametno izogibati tem početjem, ki lahko uničijo tvoja najljubša oblačila.

1. Oblačila daš v umivalnik še preden ga napolniš z vodo.

Na ročno pranje oblačil glej kot na kopel, ki jo zase pripraviš v kadi. Tako kot ti ne stopiš v prazno kad brez vode in mehurčkov, tudi jope ne bi smela dati v umivalnik, preden ta ni napolnjen z vodo in detergentom za ročno pranje.

Sila vode, ki udarja ob tkanino skupaj z detergentom lahko povzroči poškodbe v tkanini, detergent pa je zato tudi težje izprati. Zato umivalnik raje prej napolni z mlačno ali hladno vodo (upoštevaj navodila na oblačilu) in medtem, ko voda teče, dodaj priporočeno količino detergenta za ročno pranje. Nato položi oblačilo v vodo in ga nežno potisni navzdol, da ga v celoti potopiš.

2. Drgneš madeže.
Agresivo drgnjenje lahko poškoduje tkanino, še posebej občutljive materiale. Nad madeže se spravi tako, da nanje zliješ malo detergenta in ga s prstnimi blazinicami vmasiraš v tkanino. Nato pusti oblačilo 15 minut namakati in po pretečenem času oblačilo v vodi nekajkrat stisni, da gre razredčeni detergent skozi blago. Nekatera zelo umazana oblačila boš morda morala pustiti namakati dlje časa, da bodo popolnoma čista.

3. Izpiraš pod tekočo vodo iz pipe.
Izpiranje detergentna pod tekočo vodo iz pipe lahko pri občutljivih tkaninah povzroči raztezanje, zato jih raje izpiraj tako, kot si jih oprala, v kopeli čiste vode. Torej, umivalnik napolni z mrzlo vodo, potopi oblačilo z obema rokami v vodo in ga v vodi nekajkrat stisni, da gre čista voda skozi blago.

4. Mokro oblačilo ožemaš.
Zvijanje in ožemanje mokrega oblačila je popolni recept za uničenje tkanine. Boljši način, da odstraniš odvečno vodo iz blaga je, da previdno z obema rokama dvigneš oblačilo iz vode, ga nekajkrat prepogneš nato pa nežno stiskaš. Oblačilo potem razgrni in položi na suho vpojno brisačo. Brisačo z oblačilom vred zrolaj in nežno stiskaj, nato pa odrolaj.

5. Mokra oblačila obesiš.
Da se občutljivi materiali, zlasti pletenine, ne bi prehitro raztegnili, jih nikoli ne obešaj, ko so vlažni, ampak vedno položi v ležeči položaj. Puloverje in kopalke vedno položi na suho brisačo in pusti, da se posušijo na zraku. Ko je sprednja stran suha, oblačilo obrni, da bo tudi hrbtna stran prišla do suhega zraka.

To pa so najučinkovitejši načini obešanja oblačil v omari!