So nosečniški multivitamini skrivnost za lepe lase in kožo?
Tudi, če nisi noseča?
Nobena skrivnost ni, da so prenatalni vitaminski pripravki polni osnovnih hranil, kot je folna kislina, železo, kalcij, vitamin D in drugi, ki pomagajo podpirati razvoj otroka in zaščititi pred prirojenimi okvarami na možganih, hrbtenici ali hrbtenjači, imenovani nevralna cev. Ampak ali bi lahko, glede na vsebnost vseh koristnih snovi, pomagali tudi ne-nosečim ženskam do bolj močnih, gostih in zdravih las in lepše kože?
Trend uživanja nosečniških multivitaminov je zelo priljubljen v Hollywoodu. Redno jih uživajo LeAnn Rimes, Gwyneth Paltrow in Mindy Kaling, če jih naštejemo le nekaj. Vse omenjene zvezdnice prisegajo na prenatalne vitamine preden morajo stopiti na rdeče preproge. Prenatalni vitamini ne bodo le prestrašili tvojega partnerja (hec!), ampak ti bodo pomagali pri hitrejši rasti močnejših las, poleg tega pa tudi polepšali tvojo kožo, ki bo bolj gladka in sijoča.
Torej, ali bi lahko tudi ne-noseče ženske vsak dan jemale prenatalne multivitamine? Konec koncev se ženskam priporoča jemanje že kakšen mesec pred zanositvijo, saj se nevralna cev pri otroku začne razvijati že v zelo zgodnji fazi nosečnosti. Ali obstajajo kakšni dolgoročni neželeni učinki, za katere bi morale vedeti ali pa razlogi, zaradi katerih bi bilo morda bolje uživati klasične multivitamine?
Po vsej verjetnosti ne bo nič narobe, če kar tako jemlješ prenatalne multivitaminske pripravke, čeprav so zasnovani tako, da vsebujejo več vitaminov kot jih vsak dan potrebuje ne-noseča ženska, vendar pa bi lahko konstantni povečan oziroma prevelik vnos vitaminov in mineralov na dolgi rok prinesel neželene stranske učinke. Najbolj problematična sta železo in folna kislina.
Nekatere ženske imajo lahko koristi od dodatnega vnosa železa, kot so na primer mlajše ženske z močnimi menstruacijami in seveda bodoče mamice, vendar pa lahko prevelik vnos železa povzroči težave. Uživanje prevelikih količin tega minerala lahko privede do zaprtja, slabosti, bruhanja in driske.
V večjih količinah pa je problematična tudi folna kislina, ki je tudi ena od najpogostejših razlik, ko se primerja sestavine multivitaminskih pripravkov za ženske med nosečnostjo in za ne-noseče ženske. Ta B vitamin je pomemben med nosečnostjo, saj pomaga preprečiti okvare nevralne cevi in prezgodnji porod. Medtem, ko ti ni treba skrbeti, da bi s prehrano zaužila pretirano količino folatov – naravne oblike folne kisline, ki jih najdemo v živilih kot so sadje, zelenjava in oreščki, pa lahko uživanje folne kisline v obliki prehranskih dodatkov prikrije pomanjkanje vitamina B12 ali celo tveganje za raka debelega črevesa.
Sklep: Čeprav nekatere ženske opažajo, da jim lasje rastejo hitreje ob jemanju prenatalnih vitaminov, pa nikakor ni priporočljivo, da vsakodnevno v telo vnašamo previsoke količine vitaminov in mineralov, ki jih ne potrebujemo. Najbolj pomembno je, da uživaš zadostne količine vode, dovolj spiš, obvladuješ stres in polniš svoj krožnik s svežimi pridelki, zdravimi maščobami, pustimi beljakovinami in vlakninami – vse to je ključno za zdravo telo od znotraj navzven. Vsekakor ni tako enostano kot zaužiti eno multivitaminsko tabletko, vendar pa ti bo zdrav način življenja koristil na številne načine brez kakršnihkoli nepotrebnih tveganj.