fbpx

Učinkoviti načini, kako se znebiš hiperpigmentacije in brazgotin po aknah

Razčistimo nekaj: nadležne roza ali rjave pike, ki ostanejo po nedavnem izbruhu mozoljev so t.i. hiperpigmentacija, brazgotine pa so vsakršne trajne vdolbine v koži (običajno posledica ogromnih, vnetih mozoljev). Oba kožna pojava sta izjemno nadležna za odpravo, vendar smo za vsakega našli tri rešitve.

Če imaš hiperpigmentacijo, poskusi…

  • Alfahidroksi kisline (AHA). Najbolj enostavno je začeti tako, da začneš pod kremo ali serum vsak večer nanašati glikolno ali mlečno kislino. Ne samo, da pomaga odstranjevati odmrle kožne celice, ampak tudi poveča proizvodnjo celic (da nove pridejo hitreje na površje). Na kratko: AHA kisline pospešijo bledenje temnih madežev.
  • Retinoli. Učinkujejo podobno kot AHA kisline (delajo piling), se pa razlikujejo od AHA kislin v tem, da retinoli pospešujejo tudi nastajanje kolagena (kar ohranja kožo napeto in mladostno). Torej, uporaba retinol izdelka lahko pomaga izenačiti ten in izboljšati teksturo kože. Sta pa dve pomembni stvari, ki ju moraš vedeti, preden začneš z uporabo: omeji uporabo na vsak drugi večer (saj je to zelo močna sestavina, ki je lahko na začetku iritirajoča za tvojo kožo) in nikar ne škrtari z uporabo kreme z zaščitnim faktorjem (saj retinol naredi kožo bolj občutljivo na sonce).
  • Hidrokinon. Velja za enega od najbolj učinkovitih posvetljevalcev kožnih madežev. Deluje tako, da zavira nastajanje melanina (ki daje koži barvo). To je pomembno zato, ker je presežek melanina tisto, kar povzroča nastanek temnih pik in madežev. Je pa uporba hidrokinona veliko bolj primerna za madeže rjave barve (rdeče ali roza lise raje tretiraj s prej omenjenimi AHA kislinami). Če pa bi raje uporabljala kakšno bolj naravno alternativo (saj obstajajo razprave, ki trdijo, da ta sestavina ni varna za kožo), pa poskusi kojično kislino ali sladki koren, ki dokazano bledita temne lise na koži.

Če imaš brazgotine, poskusi…

  • Iglični roler. Roler za domačo uporabo je odličen za posvetljevanje kože, ne pa tudi toliko za globlje brazgotine. Rolerji, ki jih uporabljajo v ordinacijah pa imajo daljše iglice, ki prodrejo globlje v kožo (dermatologi jih včasih kombinirajo z uporabo radiofrekvenčne energije, da še bolj pospešijo proizvodnjo kolagena, kar postopoma ustvari zopet gladko povrhnjico). Če si resnično želiš popolnoma in dokaj hitro (ter varno) odpraviti brazgotine, potem se vsekakor odloči za obisk dermatologa.
  • Laserji. Za bolj trdovratne madeže in vdolbinice, povprašaj svojega dermatologa glede uporabe laserja, ki tretira obe težavi hkrati. Svetloba prodre v povrhnjico kože, ne da bi jo poškodovala. S tem spodbudi novo rast kolagena (ki izboljša splošno teksturo in izgled kože) z minimalnim številom tretmajev. Mnogi potrebujejo za popolno odpravo kožnih težav zgolj dva do štiri tretmaje.
  • Dermalni polnilci. Če imaš zelo globoke brazgotine ali vdolbine na koži, potem so dermalni polnilci tvoji rešitelji, saj zapolnijo neravna področja in naredijo tvojo kožo zopet gladko. Je pa zelo odvisno tudi od stopnje in vrste brazgotin, zato ti bo dermatolog morda svetoval tako laserski tretma kot tudi polnila. Rezultati običajno trajajo od 6 mesecev do enega leta.