9 spalnih napak, ki povzročajo podočnjake
Spanje. Obožujemo ga, vendar se le redko dovolj naspimo. Ampak, zakaj? Izkazalo se je, da je to večinoma naša krivda. Spoznaj 9 napak, ki jih zelo verjetno počneš in zaradi katerih se zjutraj počutiš neprespano in povsem nepripravljeno na nov dan.
Uživaš sladkarije in začinjeno hrano
Le kdo ne mara sladic? Vendar pa lahko prepozno uživanje sladkarij zelo škoduje tvojemu spanju. Živila, ki so polna nasičenih maščobnih in sladkorja povezujejo z bolj plitkim in manj obnovitvenim spanjem z več prekinitvami. Pred spanjem pa se moraš izogibati tudi pekoči hrani, saj pogosto povzroča refluks kisline, ki se še poslabša, če se po prehrani prehitro vležeš.
Hrane ne uživaš ob pravem času
Tudi, če se izogibaš pekoči hrani in pretiranemu sladkorju, če hrano uživaš preblizu časa za spanje, bo to vplivalo na tvoj spanec. Priporočljivo je nazadnje uživati hrano tri ure pred spanjem. Če že moraš jesti kasneje, pa se odloči za lažji obrok, ki vsebuje manj nasičenih maščob in sladkorja.
Zaužila si (pre)več kozarcev vina
Vsi poznamo koristi zaužitja enega ali dveh kozarcev rdečega vina pred spanjem, ampak karkoli več od dveh kozarcev lahko zmeša tvoj spalni cikel. Majhne količine alkohola ti lahko pomagajo, da lažje zaspiš, vendar pa hkrati tudi zmanjša kakovost dremeža, saj te ne zaziba v fazo REM spanja. Privošči si kozarec ali dva rdečega vina med večerjo, da bo imelo telo dovolj časa, da ga do odhoda v posteljo dobro prebavi.
Preveč tekočine popiješ preblizu časa za spanje
Uživanje dovolj vode na dan je ključnega pomena, vendar pa je tudi zelo pomembno, da premišljeno izbereš čas za hidriranje telesa. Nikar se z vodo ne nalivaj ob 22:00 uri, ampak potrebno količino vode (vsaj 8 2-decilitrških kozarcev) popij že tekom dneva. Če boš tik pred spanjem zaužila večje količine vode, se boš zelo verjetno sredi noči zbudila, ker boš morala na stranišče, to pa posledično zmeša tvoj spalni cikel.
Nimaš nobene rutine
Nekatere noči si v postelji ob 22:00 in pripravljena na 9-urno spanje, druge noči pa se v posteljo odpraviš šele ob 1-ih zjutraj. Težko je vzpostaviti spalno rutino in se je tudi držati, vendar je to za tvoje zdravje zelo pomembno. In ne le to, tudi spanje do 12. ure med vikendi ne bo nadoknadilo neprespane ure med tednom.
V postelji pregleduješ telefon
Slabe novice za tvoje večerne Insta-seanse: gledanje v telefon pred spanjem (ali še huje, v postelji), lahko resnično zmeša tvoj cikel spanja. Modra in bela svetloba, ki sevata iz ekrana telefona preprećujeta tvojim možganom, da bi sproščali melatonin – hormon, ki pripravi tvoje telo na spanje. Če bi se rada hitreje zazibala v sladko spanje, potem odstrani vse skušnjave in telefon odloži na polico stran od postelje.
Pred spanjem se tuširaš z vročo vodo
Tuširanje z vročo vodo in mehka pižama se zdi popolna kombinacija za blaženo spanje, vendar pa lahko prvi korak deluje povsem nasprotno. Da bi lahko hitreje zaspala, mora tvoje telo znižati telesno temperaturo, vroče prhe ali kopeli pa povzročijo, da se tvoja telesna temperatura dvigne. Če se ne moreš odreči večernim vročim prham, potem se stuširaj vsaj 2 uri pred spanjem. V kolikor se tuširaš tik pred spanjem pa naj bo vodo topla do mlačna.
Zjutraj prevečkrat pritisneš na dremež
Le kdo tega ne počne?? Že res, da bo trajalo kar nekaj časa, da se navadiš vstati takoj po prvem zvonjenju budilke, vendar pa je vsekakor vredno. Zakaj? Vsakič znova, ko pritisneš na dremež in nato ponovno zaspiš, začneš nov spalni cikel, ki bo zmoten že čez nekaj minut. Ker se bo ta spalni cikel zaključil še preden se bo sploh dobro začel, je zelo verjetno, da se boš po končnem bujenju počutila še bolj utrujeno kot bi se sicer.
Spalnica je pretopla
Nikakor ti ni treba spati v spalnici, v kateri te zebe do kosti, vendar pa se mora tvoje telo nekoliko ohladiti, da lahko ti zaspiš, zato nikakor ni priporočeno, da je spalnica vroča. Najbolj primerna temperatura za spanje je med 18 in 20°C, saj te naravno zaziba v sladko spanje. Kako preprečiš pregreto spalnico? Vrata od sobe pusti odprta.
Ali veš, zakaj v nedeljo zvečer tako težko zaspiš in katera je najpogosteje izrečena beseda med spanjem?