fbpx

9 zanimivih dejstev o sivih laseh, ki jih še ne veš

Tvoji lasje se ne obarvajo sivo, ampak takšni zrastejo!

Medtem, ko nekatere ponosno nosijo sive lase, pa druge s strahom opazujejo, kdaj se bo pojavil nov siv las. Dobra novica, če spadaš v slednjo skupino: znanstveniki trdo delajo na tem, da bi ugotovili, kako jih preprečiti. In kaj raziskovalci vedo o sivih laseh, česar ti ne veš? (Namig: ogromno!)

 

1. Normalno staranje je največji krivec

Brez presenečenj. Dermatologi temu pravijo 50-50-50 pravilo: 50 odstotkov populacije ima približno 50 odstotkov sivih las pri starosti 50 let. In tako kot koža, tudi lasje s starostjo spremenijo svojo teksturo.

 

2. Tvoja narodnost igra veliko vlogo

Belci običajno posivijo hitreje, najhitreje med njimi pa rdečelasci. Nato Azijci in najkasneje Afroameričani. Znanstveniki še niso ugotovili, zakaj je temu tako.

 

3. Tudi stres igra pomembno vlogo

Stres ne bo neposredno povzročil, da bodo tvoji lasje posiveli, vendar pa stres vpliva na številne probleme s kožo in lasmi. Na primer med boleznijo ti lahko začnejo izpadati lasje. Potem, ko je stresni dogodek za teboj – na primer kemoterapija – lahko lasje zrastejo nazaj drugačne barve.

 

4. Življenjski slog je pomemben

Kajenje na primer povzroča stres tvoji koži in lasem. Nizke ravni vitamina B12 so pogosto krive za izgubo lasnega pigmenta. Na svoj menu redno umesti živila z vitamini, hranili in antioksidanti, saj ti lahko pomagajo zaščititi celice pred toksini in pri preprečevanju bolezni srca, raka in drugih bolezni (ter morda sivenje las!).

 

5. Lasje in njihova barva sta dve različni stvari

Lasje rastejo iz matičnih celic, pigment v matičnih celicah pa daje lasem barvo. Običajno delujeta skupaj, vendar se lahko vsak sčasoma obrabi (včasih prezgodaj). Raziskovalci poskušajo odkriti zdravilo, ki bi ga nanesli na lasišče in bi upočasnilo sivenje las (barva za lase pigment le ovije okoli povrhnjice, ne spremeni pa strukture lasu).

 

6. Tvoji lasje se sami pobelijo

Morda si seznanjena z vodikovim peroksidom na način, kako postati blondinka ter tudi, kako svoje lase pobarvati na sivo. Študija iz leta 2009 je razkrila, da je vodikov peroksid naravno prisoten v naših lasnih foliklih in s staranjem se njegove vrednosti v laseh le večajo in večajo. To posledično blokira proizvodnjo melanina oziroma lasnega pigmenta.

 

7. Tvoji lasje se ne obarvajo sivo, ampak takšni zrastejo

En siv las raste od enega leta do tri leta, nato pa odpade in namesto njega zraste nov. S staranjem ti bo iz lasišča zrastlo vse več sivih las. Vsakič, ko se lasje regenerirajo, se morajo ponovno oblikovati celice, ki tvorijo pigment, sčasoma pa se te celice žal obrabijo.

 

8. Sivi lasje niso bolj grobi od obarvanih las

Sivi lasje so v resnici tanjši od obarvanih las, čeprav se ti morda zdijo bolj grobi in suhi, ker naša lasišča s staranjem proizvajajo vse manj olj. Še en razlog, zakaj se ti morda zdijo bolj “štrenasti”? Če konstantno puliš sive lase, lahko s tem poškoduješ lasne mešičke, kar se odrazi v rasti nekoliko bolj “grobih” sivih las.

 

9. Sivi lasje so lahko odporni na barvo

Če se odločiš, da boš pobarvala svoje lase, potem boš morda kaj hitro opazila, da so veliko bolj trdovratni za barvanje kot takrat, ko še niso bili sive barve. Nekateri lasje so dejansko odporni na barvo in če so takšni tudi tvoji, potem jih pobarvaj z nekaj odtenki temnejšo barvo.