fbpx

Ali smo res lahko alergični na sladkor?

Mnogi med nami imamo ljubezensko-sovražni odnos s sladkorjem. Le kdo ne mara sladkarij – so dobrega okusa in naredijo nas srečne, ampak kaj ko včasih tudi zmerno uživanje pusti posledice na našem zdravju – lahko pride do reakcij kot so napihnjenost po sladkorju in driska.

V zadnjem času se vse več razpravlja o tem, da so zgoraj omenjene reakcije in ostale neprijetnosti morda posledica alergije na sladkor. Alergije na živila so nekaj povsem običajnega, ampak kaj pa alergija na sladkor? Bi to lahko pojasnilo tvoje katastrofalno počutje nekaj časa po zaužitju sladkorja?

Verjetno ne. Prave alergije na sladkor so zelo redke. Večina ljudi, ki po zaužitju sladkorja doživijo neželene simptome, imajo bolj verjetno sladkorno intoleranco.

In kakšna je razlika med alergijo na hrano in intoleranco na hrano?

Pri alergiji na hrano, imunski sistem telesa, ki se običajno bori proti okužbam, hrano dojema kot napadalca. To vodi k imunskemu odzivu, pri katerem se začnejo sproščati kemikalije, kot je histamin, ki povzročajo simptome, kot so težave z dihanjem, stiskanje in otekanje grla, hripavost, kašljanje in koprivnica.

Intoleranca na hrano (včasih imenovana občutljivost na hrano) pomeni, da telo ne more pravilno prebavljati hrane in zato draži prebavni sistem, kar povzroča stres v prebavnem traktu.

Ena od pogostejših oblik intolerance na sladkor je občutljivost za hidrate kot so fermentabilni oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi in polioli, ki so združeni pod imenom FODMAP. Kar pa naredi stvari še bolj zakomplicirane pa je, da se ti sladkorji sploh ne nahajajo samo v slaščicah, ampak tudi v zelenjavi, kot so zelje, brokoli in šparglji.

Še ena oblika alergije na sladkor pa je povezana z naravnim sladkorjem v mleku. Intoleranca na laktozo je veliko bolj pogosta in izvira iz pomanjkanja encima laktaze, ki razgradi laktozni sladkor v mleku in mlečnih izdelkih, ko jih zaužijemo. Brez laktaze sladkorja ni mogoče prebaviti, hrana pa se premakne v debelo črevo, namesto da bi se predelala in absorbirala v črevo. Posledica so bolečine v želodcu, napihnjenost in plin.

Težave s kožo pa so še ena stvar, s katero se ukvarjajo ljudje, ki so intolerantni na sladkor. Kar vprašaj Kristen Bell. Prejšnji mesec je igralka razkrila, da je iz prehrane izločila sladkor po ugotovitvi, da ji je poslabšal njen ekcem. Za IMDB Show je Kristen povedala: “Ko pojem skodelico sladoleda ali nečesa sladkega, se celo noč zbujam, ker ga telo s težavo prebavlja ali pa sem zbujena, ker me vse srbi.”

Seveda pa smo si različni in naša telesa so lahko občutljiva na različne vrste sladkorjev.

Kako pa lahko ugotovimo, ali smo intolerantni na sladkor?

Najlažje to vsekakor ugotoviš tako, da se, v kolikor imaš po uživanju določene hrane prebavne težave, poslužiš izločevalne diete.