Kako se počutiti lažje ob koncu dneva
Pri hujšanju sta zelo pomembna vztrajnost in predanost, vendar bo nekaj preprostih trikov pripomoglo k temu, da se boste malenkost lažje počutili že v enem dnevu. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj zvijač, s katerimi se boste počutili manj napihnjene, trebuh pa bo bolj raven že v samo enem dnevu!
1. Zjutraj: Pijte toplo vodo z limono
Skodelica tople vode z limoninim sokom prebudi prebavni sistem, kar pripomore k hitrejšemu premikanju hrane skozi naš organizem. Če vam okus tople vode z limono ni všeč ali pa če zjutraj raje pijete zeleni čaj, temu le dodajte pol ožete limone.
2. Zjutraj: Pozabite na mlečne izdelke
Mnogo ljudi ima po zaužitju mlečnih izdelkov neprijeten občutek v želodcu. Če ste eden izmed njih, zjutraj ne jejte mleka, smetane ali jogurta in si za zajtrk raje pripravite smoothie s kokosovo vodo, jabolkom in zmletimi lanenimi semeni ali pa v kokosovi vodi namočite ovsene kosmiče in jim dodajte sveže narezano sadje.
3. Zjutraj: Raztrupljanje z jogo
Jogine vaje pospešijo vašo prebavo, kar pomaga telesu, da se znebi strupov.
4. Dopoldan: Tropska malica
Ananas in papaja vsebujeta ogromno encimov, glavna sta bromelain in papain, ki razgrajujeta beljakovine in tako pripomoreta k odpravljanju napihnjenosti in lažji prebavi. Za dopoldansko malico si zato privoščite skledo narezanega ananasa in papaje ali pa si iz njiju in kokosove vode naredite smoothie.
5. Čez cel dan: Upočasnite se
Če jeste prehitro, s tem požirate zraven hrane tudi ogromno zraka, ki je nato ujet v telesu. Hrano vedno žvečite počasi, da čim bolj zmanjšate vnos zraka v organizem.
6. Čez cel dan: Ne žvečite žvečilnih gumijev
Skrivnost kraljic v preprečevanju napihnjenosti je tudi, da ne žvečijo žvečilnih gumijev in so tako videti manj napihnjene. Razlog ni sam ta, da z žvečenjem požirate tudi več zraka, ampak tudi to, da večina žvečilnih vsebuje sladkorni alkohol (to je ogljikov hidrat in ne povzroča pijanosti), ki lahko povzroči napihnjenost.
7. Čez cel dan: Popijte več vode
Dobri stari H2O pomaga odplakovati strupe in odvečne soli (ki so lahko vzrok za napihnjenost) iz vašega telesa, zato se tekom dneva večkrat opomnite in spijte kozarec vode. Najlažje vam bo, če boste ves čas nosili s seboj steklenico vode, ki vas bo opozarjala na to, da morate piti.
8. Popoldan: Jejte kvinojo
Kvinoja je zakladnica vlaknin in kalija, ki imata pomembno vlogo pri preprečevanju napihnjenosti. Za kosilo si pripravite okusno kvinojino solato, za katero potrebujete:
- 1 skodelico kuhane kvinoje
- 2 skodelici narezanih ohrovtovih listov
- 1 narezano srednje veliko korenje
- 1/2 skodelice mandljevih lističev
- 1 skodelico prepolovljenih češnjevih paradižnikov
- 1 skodelico borovnic
Za preliv (v veliki posodi zmešajte):
- 1/4 skodelice olivnega olja
- 1/8 skodelice balzamičnega kisa
- 1 žlico sojine omake (s čim manj vsebnosti soli)
- 1 na koščke narezan strok česna
- 1 žlico rjavega sladkorja ali medu
- 1 žlico nastrganega ingverja
- 1/2 žlice sezamovega olja
- 1 žlico vode
V posodo s prelivom dodajte še vse zgornje “suhe” sestavine, zmešajte in uživajte v okusnem in zdravem kosilu.
9. Čez cel dan: Preverjajte porcije
Razlog, da se počutite napihnjene, se lahko skriva tudi v prevelikih porcijah. Če opažate, da se po vsakem obroku počutite prepolni, si oglejte spodnjo tabelo, ki prikazuje, optimalne količine hrane za odraslega človeka.
10. Popoldan: Imejte z vlakninami bogat obrok
Veliko žensk ne zaužije dovolj vlaknin, ki so ključne za občutek sitosti, povečanje energije in preprečevanje napihnjenosti. Poskrbeti moramo, da zaužijemo 25-30 gramov vlaknin na dan. Na vašem jedilniku naj se čim večkrat znajdejo avokado, maline, chia semena in hruške, izogibajte pa se fižolu in ostalim stročnicam, saj lahko povzročijo prebavne težave.
11. Zvečer: Preskočite vesele urice
Ali je to kozarec vina pri večerji ali koktejl v času veselih uric, ta kozarec alkohola vas lahko naredi napihnjene zaradi številnih razlogov. Ne samo, da alkohol povzroči prebavne težave, tudi sladkor v tej pijači vas bo polenil. Poleg tega pa uživanje alkoholnih napitkov v poznem popoldanskem času pogosto privede tudi do tega, da se odločimo za hitro, ocvrto večerjo. Zato se čim bolj izogibajte veselim uricam in se raje držite brez mehurčkaste vode z limono.
12. Večerja: Odločite se za šparglje
Šparglji ali beluši ohranjajo naš prebavni sistem zdrav tako, da spodbujajo rast zdravih bakterij v telesu. Jejte večerjo, ki je bogata z zelenjavo in beljakovinami, kot so pusto piščančje meso in ribe, saj boste tako še naprej preprečevali napihnjenost.
13. Zvečer: Preskočite sladico
Maščobna in sladka hrana, kot tudi hrana z veliko umetnimi sladili, lahko povzroči napihnjenost. Odrecite se sladicam z ogromno ogljikovimi hidrati in sladkorji in se raje odločite za sveže sadje, ki vsebuje veliko vlaknin in vode.
14. Zvečer: Pijte čaj proti napihnjenosti
Začimbe, kot sta cimet in ingver, pomagajo pri čiščenju vašega organizma, zato si, predno greste v posteljo, privoščite skodelico čaja proti napihnjenosti: na tanke kolobarje narežite 2 centimetra olupljenega ingverja, dodajte 6 kozarcev vroče vode in 3 žlice medu. Za še boljši učinek pa dodajte še čajno žličko limonine trave. Če niste ravno ljubitelj ingverja pa si lahko pripravite tudi metin čaj, ki pomirja želodec.
15. Noč: Pojdite pravočasno v posteljo
Spanje pomaga uravnavati našo presnovo, pomanjkanje le-tega pa nas naredi počasne in lene. Ohranjajte vaše telo v najboljšem stanju z dovolj spanja, kar je 7-9 ur na noč.